
Росія продовжує практично щодня атакувати Україну з повітря, при цьому переважно вона завдає ударів за допомогою безпілотників. Водночас щоразу інтенсивність російських масованих атак є різною – і це вочевидь зумовлено потребою накопичувати засоби ураження для більш руйнівних ударів.
Ми зібрали дані щодо дронових атак ворога за неповні два місяці літа, а також наявні дані щодо того, як швидко РФ здатна поповнювати свої запаси “Шахедів”. На основі цих даних штучний інтелект спрогнозував наступну масовану атаку у період з 28 по 30 липня.
Розповідаємо, на основі яких даних помічник Google на основі ШІ Gemini зробив такий прогноз і чому до нього варто прислухатися.
Скільки дронів Росія використала для ударів по Україні цього літа
Ми зібрали дані щодо кількості дронів, які Росія використовувала для ударів по Україні у період з 1 червня по 24 липня включно.
За цей період росіяни здійснили 54 атаки і загалом запустили по українських містах та селах 9 601 безпілотник. Тобто в середньому щодоби для ударів по Україні ворог використовував близько 177 БпЛА.
Скільки “Шахедів” здатна виробляти Росія
На відміну від кількості безпілотників, які ворог вже запустив, підрахувати наявні в нього можливості для майбутніх атак значно складніше. Тож ми попросили у Gemini зібрати всю наявну у мережі інформацію щодо обсягів виробництва “Шахедів” (які росіяни називають “Герань-2”).
Так, у Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України темпи виробництва “Шахедів” у Росії станом на літо 2024 року оцінювали на рівні близько 500 одиниць на місяць
Однак вже до грудня того ж року, за оцінками аналітиків Defense Express, виробництво могло зрости вчетверо – до 2 000 одиниць/міс.
І далі воно лише набирало обертів. Станом на кінець травня 2025 року, за оцінками ГУР, росіяни упродовж місяця виробляли вже 2 700 одиниць – уп’ятеро більше, ніж роком раніше.
На додачу до ударних дронів ворог з осені 2024-го активно використовує для перевантаження української ППО дрони-імітатори типу “Гербера”: у воєнній розвідці наприкінці травня заявляли, що їх з конвеєрів щомісяця сходить близько 2 500 одиниць.
Доповнюють картину також дані західних розвідок та аналітичних центрів, а також витоки документів з РФ. Цей масив даних свідчить про стрімке нарощування обсягів виробництва “Шахедів” на спеціалізованому заводі з в особливій економічній зоні “Алабуга” в Татарстані
У серпні 2023-го журналісти The Washington Post, проаналізувавши дані витоку внутрішніх документів згаданого заводу в “Алабузі”, писали, що до кінця літа-початку осені 2025 року у планах росіян було вийти на показник 6 000 дронів. Паралельно в Росії поставили за мету у три етапи перейти від збірки “Шахедів” з іранських комплектуючих до максимальної локалізації виробництва за мінімальної участи Ірану на фінальному етапі.
Водночас аналітики центру Oxford Analytica у червні 2025-го згадували про те, що вже за перші дев’ять місяців минулого року загарбники змогли виготовити 5 760 ударних БпЛА, впоравшись з річною метою достроково.
З 2025 ж року, за непідтвердженими поки даними, верхня планка виробництва була встановлена на рівні 10 000 одиниць на рік. Чи вдалося росіянам досягти цієї мети – наразі достеменно невідомо.
Офіційно в РФ точних даних про виробництво озброєнь давно не публікують.
Попри локалізацію та розбудову виробництва “Шахедів”/”Гераней” на території РФ, існують фактори, що не дають Росії “розійтися” на повну. Журналісти The Washington Post отримали документии, що підтверджують: понад 90% комп’ютерних чипів та електричних компонентів, необхідних росіянам для виробництва “Шахедів” – виготовлені на Заході, передусім у США.
Зважаючи на всі ці дані, в середньому за добу Росія здатнна виготовляти близько 170 ударних дронів – менше, ніж в середньому витрачає за одну атаку. Відтак, ворог змушений регулювати інтенсивність щоденних атак, аби мати змогу накопичити засоби ураження для особливо руйнівних ударів.
Яку методику розрахунку ймовірності масованих атак РФ пропонує ШІ
Якщо наявні дані щодо того, скільки дронів щодня запустила Росія – стає очевидною певна закономірність. Ці атаки відбуваються хвилеподібно, у рамках нетривалих циклів, на піку яких і відбуваються наймасованіші удари, після яких Росія змушена накопичувати безпілотники для наступного “піку”.
Ось як це виглядає на графіках та у таблицях:
В останній таблиці цифри у колонці “Зміна за добу” відображають різницю між кількістю виготовлених за день ударних дронів (ми виходили з цифри 170 одиниць) та кількістю запущених “Шахедів”.
Окремо, у колонці “Накопичений залишок” відображено кумулятивну суму щоденних змін: вона дозволяє відстежувати динаміку накопичення та витрачання ударних дронів.
Самі ж атаки можна розподілити на три умовні типи: “Масована”, “Середня” та “Низька”. Це допомагає візуалізувати інтенсивність ударів і встановити між ними закономірність: під час “низьких” та “середніх” атак росіяни накопичують ударні дрони. Щойно їх назбирається достатньо – розпочинається серія “масованих” атак. У липні вони припали на 4-5 липня, 9-12 липня, 19-21 липня. Після них наявні “залишки” стрімко зменшуються – і процес накопичення розпочинається знову.
Коли ж можлива найближча масована атака РФ?
Проаналізувавши наявні дані, ШІ зазначив, що останню масовану дронову атаку з застосуванням 426 безпілотників, російські війська провели 21 липня.
Після неї почалася фаза накопичення: 22, 23 та 24 липня використання дронів (42, 71, 103 одиниць відповідно) було значно нижчим за виробництво (170).
Далі ж показник “накопиченого залишку” почав відновлюватися: на кінець 24 липня він сягнув -278. І цей процес продовжився у п’ятницю, 25-го, суботу 26-го та неділю 27 липня.
Якщо відносно тихою видасться й ніч проти понеділка, то, за прогнозом Gemini, наступну “імпульсну кампанію” з високою ймовірністю слід очікувати на початку наступного тижня, приблизно 28-30 липня, коли накопичений потенціал знову досягне пікових значень.
Що передувало
У ніч проти 27 липня сили ППО знешкодили 78 дронів РФ. Загалом же росіяни використали 83 БпЛА. Влучання та падіння уламків фіксувалися в п’яти локаціях.
Позаминулої ночі Росія здійснила атаку середньої інтенсивності: окупанти запустили 235 засобаів повітряного нападу.
А у ніч проти п’ятниці, 25 липня, Росія вдарила двома балістичними ракетами й запустила 61 БпЛА. Серед них, як завжди, були не лише “Шахеди”, а й дрони-імітатори.
Джерело: OBOZ.UA