Війна – це стрес, і його наслідки відчуває кожен із нас. Лікар-стоматолог розповідає, як справляється зі стресом та невизначеністю сам. А ще, наводить шокуючі приклади з практики. Історія відомого стоматолога Віктора Крижановського увійшла до Музею “Голоси Мирних” Фонду Ріната Ахметова.

Одного разу на прийом до Віктора потрапив 8-річний пацієнт. Після пережитого вдома, на сході України, хлопчик свідомо виламав собі кілька зубів.

“Я запитав у нього: „Коли ти так робив – не було боляче?” Він каже: „Було боляче. Але я не міг цього не робити”. Це був прояв хронічного стресу, і тільки стоматологічної допомоги тут замало. Ми ще не знаємо, з чим будемо стикатися далі”, – розповідає Віктор Крижановський Олексію Суханову, актору, ведучому та амбасадору Музею “Голоси Мирних” Фонду Ріната Ахметова.

Лікар нагадує, що в людей природою закладено три інстинктивні реакції на стрес – втекти, завмерти і атакувати. Пан Віктор говорить, що його варіант – третій: він не чекає закінчення війни, а діє тут і зараз:

“Я навіть у перші дні вторгнення бігав у ліс на пробіжку. Я так живу, це мій внутрішній стан. Не буде щастя, коли закінчиться війна. Але кожен день треба планувати і проживати з відчуттям щастя”, – наголошує Віктор.

Історія лікаря Віктора Крижановського увійшла до Музею “Голоси Мирних” Фонду Ріната Ахметова, який збирає історії мирних мешканців України про війну від першої особи. Ви знайдете її за посиланням.

Архів Музею “Голоси Мирних” містить вже понад 120 тисяч історій. Розкажіть свою на порталі Музею або на безкоштовній гарячій лінії 0 (800) 509 001.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *