
Шахраї продавали українцям фальшиві гривні та іноземну валюту. Банкноти вони збували під час особистих зустрічей, а залучали своїх жертв низьким курсом – фейкові купюри пропонували за 30-65% від ринкової вартості реальних грошей.
Про це повідомили в Бюро економічної безпеки (БЕБ). До якої саме валюти належали підроблені купюри там не вказали, однак за опублікованими фото можна дійти висновку, що йдеться про долари та євро.
Водночас правоохоронці наголосили: за попередніми даними, до складу злочинної групи входило кілька мешканців Київщини та Вінницької області. А якість підроблених банкнот була високою.
“Своїх клієнтів знаходили через особисті зв’язки. Одного з фігурантів затримано безпосередньо під час спроби продажу підроблених 30 тисяч доларів США”, – йдеться у повідомленні.
При цьому наголошується: у рамках справи правоохоронці провели обшуки у Києві та Вінниці. Як наслідок, було вилучено підроблені кошти майже на 2,3 млн гривень у гривневому еквіваленті.
Наразі двом фігурантам повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 199 Кримінального кодексу України – зберігання, придбання, перевезення, а також збути незаконно виготовленої іноземної валюти, вчинені організованою групою в особливо великому розмірі. Серед іншого, їм загрожує ув’язнення терміном від 5 до 10 років.
Як розпізнати фальшиві гривні
Зі свого боку, в НБУ раніше розповіли, що загалом в Україні збільшилася кількість фальшивих банкнот гривні. За підсумками 2024 року на 1 мл. справжніх купюр припадало близько 5,1 підроблених, що більше, ніж роком раніше.
При цьому зазначається, що у 2024 році шахраї підробляли переважно купюри старого зразка – випущені до 2015 року. Зокрема:
- 500 грн – 78% від загальної кількості вилучених підробок;
- 200 грн – 18%;
- 1, 5, 10, 20, 50, 100, 1000 грн – разом 4%.
Втім, зазначається, розпізнати підроблені гривні можна – до чого кілька способів. Зокрема, на дотик. Так перевіряються:
- банкнотний папір;
- рельєфність окремих зображень з лицьового боку банкноти, що забезпечується спеціальним видом друку.
Крім того, можна провести перевірку, розмістивши купюру проти світла. Так перевіряється:
- Наявність водяних знаків.
Зокрема, йдеться про зображення портрета, що повторює портрет, надрукований на лицьовій стороні банкноти. А також зображення цифрового позначення номіналу або графічного знака гривні.
- Наявність наскрізного елемента.
Йдеться про зображення цифрового позначення номіналу, виконаного з лицьового та зворотного боків. Воно набуває цілісного вигляду без розривів і зсувів під час розгляду банкноти проти світла.
- Наявність повністю зануреної в товщу паперу захисної стрічки, на якій за допомогою збільшувального скла при розгляді банкноти проти світла можна побачити у прямому та перевернутому вигляді зображення номіналу, напису ГРН та зображення тризубу.
Також можна перевірити справжність купюри, змінюючи кут нахилу. Звертати увагу потрібно на:
- Зображення.
У справжніх купюр вони змінюють колір під час розгляду під різними кутами зору. А також при зміні кута нахилу банкноти змінюється напрямок руху фонового зображення стрічки (кінетичний ефект).
- Частково введену в товщу паперу полімерну стрічку.
Вона містить зображення цифрового позначення номіналу та графічного знака гривні (у банкнотах номіналом 100-500 грн), Державного герба України та має яскраво виражений кінетичний ефект.
- Зображення цифрового позначення номіналу.
Під час розгляду банкноти лише на рівні очей проти світла під гострим кутом воно стає видимим – темне світлому тлі під час розгляду банкноти з довгого боку. А світле на темному тлі – із короткою.
Як повідомляв OBOZ.UA, найпопулярнішою серед шахраїв доларовою купюрою у 2024 році стала банкнота у 100 доларів. 90% загальної кількості вилучених підроблених купюр американської валюти припало саме на неї.
Джерело: OBOZ.UA