Ринок електроенергії в Україні продовжує накопичувати борги через хибні регуляторні рішення та втручання держави в цінове регулювання. На цьому наголосив віцепрезидент з питань енергетики Українського національного комітету Міжнародної торгової палати (ICC Ukraine) Олександр Трохимець.

“Накопичення боргів на ринку електроенергії відбулося, “дякуючи” регуляторним рішенням державних органів”, – зазначив експерт.

Він нагадав, що станом на зараз борг перед виробниками електроенергії з відновлюваних джерел становить близько 22 млрд грн. Водночас реальних механізмів для його погашення не існує.

“Очевидно, що Гарантований покупець не має змоги покрити цю заборгованість, оскільки в нього немає джерел для його погашення”, – вважає Трохимець.

Він також підкреслив, що боргова криза в енергетиці є результатом штучного дефіциту коштів, створеного державним регулюванням, зокрема – завдяки популістичним підходам.

“На мою думку, на перепоні завжди стоїть одна річ, вона завжди стояла всі 33 роки незалежності — це популістичні рішення, які не мають під собою економічних механізмів їх втілення”, – сказав він.

Особливо руйнівним, за словами Трохимця, є механізм прайс-кепів — обмеження цін на електроенергію, які діяли з моменту запуску нового ринку в 2019 році й досі не були повноцінно скасовані.

“Я завжди відстоював послідовну позицію, що вони мають бути скасовані. Тому що їх існування — не юридичного, а економічного характеру… Є ринок, є попит, є пропозиція. Якщо ціна буде надвисокою, чого боїться НКРЕКП і намагається її стримувати цими прайс-кепами, то споживач просто цю електричну енергію не купить, от і все. І ринок сам відрегулює і ціну, і баланс попиту і пропозиції”, — пояснив Трохимець.

Раніше народний депутат України Сергій Нагорняк наголосив, що потрібно переглянути верхню межу цінових обмежень на ринку електроенергії, щоб забезпечити стабільність енергосистеми в умовах літніх пікових навантажень.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *