
Президент Володимир Зеленський під час візиту до ПАР заявив, що війну РФ проти України необхідно закінчити якнайшвидше. Перший крок до миру, за його словами, – повне й безумовне припинення вогню.
Таку заяву глава держави в четвер, 24 квітня, зробив під час спільної пресконференції з президентом ПАР Сирілом Рамафоcою за підсумками переговорів у Преторії. Зокрема, він сказав, що вранці Україна пройшла через нову атаку Росії, “дуже масштабну” – українська ППО зафіксувала понад 200 повітряних цілей.
Ворог запустив ракети, зокрема балістичні, а також ударні дрони.
На жаль, є руйнування, втрати в Києві та в інших містах України, додав Зеленський.
Понад 80 людей зазнали поранень, також є загиблі. У Києві серед жертв агресора – рідні брат і сестра, хлопцю був 21 рік, дівчині – 19.
“Мої співчуття всім. Зараз ще тривають рятувальні операції. Через цю російську атаку я вирішив скоротити програму візиту, але залишаю нашого міністра закордонних справ, щоб проявити нашу повагу і провести всі зустрічі, які планувалися”, – сказав президент України.
За словами Зеленського, щоночі РФ запускає по Україні 100-120 “Шахедів” або далекобійних дронів. Тож навряд чи варто повʼязувати ту чи іншу атаку з чимось конкретним, сказав він журналістам:
“Сьогодні атака одна з найскладніших, найнахабніших збоку Росії. 215 засобів ураження по цивільних, по житлу, по інфраструктурі. Але я б не повʼязував її з чимось конкретним. Безумовно, Путіну не подобається присутність України в Африці, безумовно йому дуже не хочеться, щоб Україна будувала нормальні, людські, гуманітарні, економічні відносини з країнами вашого континенту”.
Якщо Росія заявляє про свою готовність до припинення вогню – потрібно припиняти масовані удари по Україні, заявив глава держави.
“Україна понад усе хоче закінчення війни. І сьогоднішню зустріч у ПАР почали з того, як закінчити війну. Перший крок до завершення війни – це припинення вогню. Усі на це погодилися, крім Росії”, – наголосив Зеленський.
Він додав, що поки в Україні триває війна – спокою не буде у всьому світі. Тому Київ хоче, щоб мирні ініціативи підтримували всі, зокрема й країни Африки.
Роль G20, де зараз головує ПАР, у глобальних зусиллях заради миру в Україні може бути більшою, зауважив Зеленський.
Президент України також відреагував на умови США щодо відмови від Криму в межах потенційної мирно угоди з РФ.
“США запропонували своє бачення, у Лондоні була зустріч. Там була відповідна стратегія, яку вони запропонували. Конструктивна наша команда, Європейська команда, і представники США поговорили і на папері з’явились відповідні пункти. Я вважаю, що сьогодні цей формат, цей документ знаходиться на столі у президента Трампа. Усе, що суперечить нашим цінностям або нашій конституції, не може бути в будь-яких домовленостях”, – заявив він.
За словами президента, “розмова в Лондоні була непроста, але конструктивна” й закінчилася не розбіжностями, а бажанням працювати далі. Питанням номер один було як зупинити війну та Путіна.
Крім того, Зеленський заявив, що передав Рамафосі список 400 українських дітей, яких проти їхньої волі вивезли до РФ.
“На жаль, через війну ми маємо цю страшну проблему. Росіяни викрали в Україні на окупованій території десятки тисяч дітей. Ми маємо повернути всіх. Так само як тисячі полонених, військових та цивільних, які роками утримуються в тюрмах РФ. ПАР є співлідером в глобальній коаліції для повернення українських дітей. Я сподіваюсь, що президент (Рамафоса. – Ред.) допоможе нам їх повернути”, – сказав український лідер.
В офіційному Telegram-каналі Зеленський, коментуючи візит до ПАР, висловив вдячність за повагу до України, підтримку “й однакове з нами відчуття – відчуття того, що цю війну треба якнайшвидше завершувати”.
“Сьогодні ми говорили з паном президентом Рамафосою про те, як важливо, щоб глобальні зусилля зараз максимально обʼєднались і щоб був потрібний тиск на Росію – тиск заради миру”, – розповів він.
Як повідомляв OBOZ.UA, Сиріл Рамафоса своєю чергою розповів, що перед зустріччю із Зеленським провів розмови з Путіним і Трампом щодо війни РФ проти України. Він також заявив: у ПАР вірять, що єдиний шлях до миру лежить через дипломатію.
Джерело: OBOZ.UA