
Україна повністю закрила потреби у зовнішньому фінансуванні на 2025 рік та готова до різних економічних викликів. Багато в чому це стало можливим завдяки бюджетній підтримці від партнерів України, яка цього року становить 16,8 млрд доларів.
Про це міністр фінансів Сергій Марченко повідомив у рамках зустрічі фінансового блоку країн G7, що відбулася у Вашингтоні під час Весняних зборів Міжнародного валютного фонду та Світового банку.
“Цього року бюджетна підтримка від ключових партнерів становить 16,8 млрд доларів США. Завдяки нашій злагодженій співпраці, потреби у зовнішньому фінансуванні на поточний рік повністю забезпечені. Водночас мають залишатися фінансово підготовленими до будь-якого розвитку подій”, – сказав Марченко.
Він додав, що за будь-яких умов у 2026 році міжнародна підтримка залишається критично важливою для збереження фінансової стабільності, відновлення економіки та залучення іноземних інвестицій в Україну. Серед ключових механізмів підтримки міністр виділив реалізацію плану ERA на суму 50 млрд дол., який передбачає фінансування за рахунок заморожених російських активів.
Україна вже уклала угоди з країнами G7 та Європейською комісією, що забезпечує стабільне надходження коштів до бюджету та дозволяє своєчасно покривати пріоритетні витрати. Наступним етапом, на думку глави Мінфіну, має стати повна конфіскація суверенних активів країни-агресора – рішення, яке має бути ухвалене на політичному рівні країнами G7.
Марченко також відзначив зростання внутрішніх доходів та зниження бюджетного дефіциту. За підсумками першого кварталу 2025 року, доходи загального фонду держбюджету збільшилися на $1 млрд порівняно з аналогічним періодом минулого року. Внаслідок розміщення держоблігацій до бюджету вже залучено $3 млрд.
Прогнозоване скорочення дефіциту бюджету становитиме до 19,4% ВВП 2025 року, тоді як 2024 року цей показник становив 24%. Крім того, міністр повідомив про успішне завершення сьомого перегляду програми співпраці з МВФ – найкращої за всю історію взаємодії України з Фондом. Україна також продовжує виконання індикаторів Плану EU Ukraine Facility та умов програм Світового банку.
Марченко висловив подяку Канаді та міністру фінансів Франсуа Шампаню за активну позицію в G7, а також подякував міжнародним партнерам за всебічну допомогу. За словами міністра, Україна вже забезпечила бюджетну підтримку на 2025 рік в обсязі $16,8 млрд, за загальної потреби $39,3 млрд. Він також наголосив на важливості продовження фінансової підтримки на 2026 рік.
Як уже повідомляв OBOZ.UA, у лютому державний та гарантований державою борг України оновив історичний рекорд – у січні він зріс на 87,03 млрд гривень, вперше перевищивши 7 трлн гривень. Незважаючи на це, борг був частково реструктуризований, а левова частка кредитів оформлена на пільгових умовах, що суттєво знижує навантаження на держбюджет воюючої країни.
Джерело: OBOZ.UA