Україна успішно завершила операцію з реструктуризації держборгу на суму близько $20,5 млрд. Крім недопущення дефолту це дозволило зменшити державний та гарантований державою борг України майже на $9 млрд. А за найближчі три роки країна заощадить на виплатах кредиторам $11,4 млрд.
Про це повідомили у Міністерстві фінансів. У відомстві зазначили, що номінальне зниження вартості держборгу становило 37%, а боргові виплати зменшуються на 93%.
Крім того, до 2033 року витрати на обслуговування та погашення боргу зменшаться на 77%. Це дозволить загалом заощадити $22,8 млрд.
Процес реструктуризації включав операції з 13 серіями державних єврооблігацій і однією серією гарантованих державою єврооблігацій “Укравтодору” на суму близько $20,5 млрд (з урахуванням відсотків – вже $24 млрд). Їх обміняли на вісім нових серій єврооблігацій номінальною вартістю 15,2 млрд дол.
“Вдячний нашим інвесторам та партнерам з офіційного сектору за постійну підтримку протягом процесу реструктуризації боргу. Успішний результат є свідченням конструктивної співпраці та спільної прихильності до довгострокової макрофінансової стабільності України“, – зазначив урядовий уповноважений з питань управління держборгом Юрій Буца.
Процес реструктуризації боргу України був пов’язаний із складними переговорами. Остаточно угоди з кредиторами вдалося досягти наприкінці серпня-2024 року. Тоді власники євробондів України ухвалили рішення майже одноголосно – пропозицію Міністерства фінансів схвалили понад 97% із них.
Перед тим, 22 липня, було досягнуто принципової угоди з кредиторами про реструктуризацію. Тоді комітет власників облігацій визнав номінальні збитки у розмірі 37% своїх активів за 13 облігаціями.
Таким чином Україна вже точно уникла дефолту, яким низка медіа та “експертів” лякала жителів країни з початку літа-2024. Тобто угода означає, що дефолту Україна ні в серпні, ні наступні місяці не матиме. Фахівці також зазначали: реструктуризація не лише вивільняє кошти на нагальні потреби України, а й підвищує репутацію країни як позичальника.
Як повідомляв OBOZ.UA, за січень-липень 2024 року Україна направила на сектор безпеки та оборони вже 1 трлн грн. Кошти пішли на зарплати військовим, харчування, закупівлі техніки та багато іншого. Усі гроші на забезпечення військових Україна бере виключно із власного бюджету, тож мешканців країни закликають сплачувати податки.
Джерело: OBOZ.UA