Російська влада вирішила цинічним способом заткнути дірку з катастрофічною нестачею солдатів на фронті. І якщо головними кандидатами на забій спочатку були мігранти з країн Центральної Азії, то тепер змусити “відпрацювати” громадянство хочуть вже жителів окупованої частини України, які отримали паспорт країни-агресора. Причому не лише зрадників.
Докладніше про це – у матеріалі OBOZ.UA.
Що задумали у Держдумі РФ
Голова російської Держдуми В’ячеслав Володін доручив підготувати “ініціативу”, відповідно до якої умовою прийому до російського громадянства стане постановка на військовий облік. Вона відбуватиметься одночасно із отриманням паспорта. Також депутати за відмашкою Кремля запропонували збільшити до двох років термін служби (сьогодні це один рік) у російській армії для осіб із набутим громадянством та підвищити їм призовний вік.
Метою поправок, як цинічно йдеться у повідомленні думи, стане “посилення контролю над виконанням військового обов’язку” людьми з набутим громадянством. Поправки планується розглянути до кінця сесії, тобто до 5 серпня, однак у тому, що їх приймуть, не сумнівається ніхто.
“Росія зазнає великих втрат на війні в Україні, які потрібно якось компенсувати. Але оголошувати нову хвилю мобілізації режим побоюється, тому і йде на такі заходи“, – вважає співрозмовник OBOZ.UA в українській розвідці.
Після розв’язаної Путіним повномасштабної війни в Україні російська влада зіткнулася з катастрофічною нестачею військових на фронті – втрати окупантів зростають щодня. Щоб хоч якось вирішити проблему, влада РФ вже підвищила призовний вік з 27 до 30 років, залишивши нижню межу незмінною – 18 років. І якщо приймуть збільшення терміну служби “нових громадян” до двох років, то потім цей захід пошириться на всіх росіян.
Облави на мігрантів
Насамперед прийняття поправок знизить кількість тих, хто приїжджає до Росії “за кращим життям” і знизить їхню зацікавленість в отриманні громадянства РФ. Насамперед це трудові мігранти з країн Центральної Азії. Основними одержувачами російського громадянства останні кілька років є вихідці з Таджикистану та Узбекистану, які зайняли нішу низькооплачуваної роботи, яка росіянам не цікава.
Наприкінці березня 2024 року після теракту в “Крокус Сіті Холлі” почалися масові облави на мігрантів – вони вже пройшли у 80% російських регіонів. Силовики били людей, змушуючи підписувати контракти – причому навіть тих, хто не був громадянином РФ. Також частині мігрантів з Азії та їхнім сім’ям обіцяли громадянство в обмін на згоду вирушити на війну в Україні.
Росіян таке беззаконня анітрохи не хвилювало, навіть навпаки – вони з улюлюканням зустрічали повідомлення про чергове свавілля силовиків. Головний аргумент: нехай ті, що понаїхали, йдуть воювати, головне – не ми.
Що буде з “новими росіянами” з України
Окрема категорія тих, хто повною мірою відчує на собі зміни в російському законодавстві, – це колаборанти і ті жителі окупованих територій України, хто насильно (або вимушено) отримав паспорт РФ.
Частина з них, ідейні прихильники путінського режиму, переїхали на територію РФ і там за спрощеною процедурою отримали паспорти країни-агресора. Тепер же будь-якої миті їх можуть зобов’язати “віддати борг” новій батьківщині.
Проте під удар потрапляють не лише зрадники, а й ті українці, які вимушено набули російського громадянства – наприклад, мешканці окупованої частини Херсонської та Запорізької областей. Раніше багатьом з них окупанти на блокпостах розривали українські паспорти, у такий спосіб змушуючи “стати росіянами”.
“В окупації також багато хто втратив документи під час прильотів, пожеж, екстреної евакуації – а без паспорта ти взагалі ніхто. Навіть не йдеться, щоб вибратися без нього з цього гетто, небезпечно навіть просто вийти на вулицю. Ну а з українським паспортом виїхати теж практично неможливо, а ще й потрібно пройти фільтрацію… От і оформлюють люди російські паспорти, тому що немає іншого виходу“, – розповіла OBOZ.UA мешканка окупованого Мелітополя.
Тепер же заручникам російських окупантів світить воювати проти своїх, проти України. Причому в окупації кажуть, що, можливо, це загрожує не тільки чоловікам. Наприклад, у Мелітополі окупанти вже почали збирати дані про жінок-медиків.
Джерело: OBOZ.UA