Станом на 6 жовтня в Україні не прогнозуються відключення електроенергії завдяки тимчасовому профіциту, але ситуація може погіршитися з настанням холодів. Енергетики просять українців користуватись потужними приладами з 10:00 до 16:00.

Про це пише “Укренерго”. Така ситуація в енергетиці стала можлива завдяки профіциту електроенергії, який спостерігається з початку жовтня.

Колишня в.о. міністра енергетики Ольга Буславець відзначила, що профіцит обумовлений низьким споживанням електроенергії та введенням в роботу чергового атомного енергоблоку. В результаті в деякі години навіть спостерігається експорт електроенергії до інших країн з потужністю до 400 МВт.

Однак, за словами Буславець, така ситуація є тимчасовою. З початком холодів, які очікуються вже в листопаді, енергетичне навантаження на систему значно зросте. Крім того, залишається загроза пошкодження енергетичної інфраструктури внаслідок можливих атак з боку ворога. Це може призвести до нових перебоїв з електропостачанням.

Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) прогнозує дефіцит потужності до 6 ГВт цієї зими, однак Буславець зазначає, що, за її розрахунками, дефіцит не перевищить 4,5 ГВт. Проте для забезпечення стабільного постачання електроенергії імпорт із країн Європейського Союзу буде критично важливим.

За інформацією від Міненерго, енергетики відновили живлення для понад 12 тисяч споживачів, хоча через негоду знеструмлені 105 населених пунктів у 6 областях. Попри постійні ворожі атаки, енергосистема залишається збалансованою, а фахівці активно працюють над відновленням об’єктів і підготовкою до осінньо-зимового періоду.

Унаслідок обстрілів відбулись знеструмлення у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій та Сумській областях, а через несприятливі погодні умови – у Київській, Хмельницькій, Чернігівській та інших областях. Водночас триває імпорт електроенергії з Польщі, Словаччини, Румунії, Угорщини та Молдови обсягом 3000 МВт*год.

Внаслідок ворожих обстрілів понад 13 тисяч абонентів у трьох областях України залишились без електропостачання. Зокрема, найбільше постраждали Донецька область (83,4 тисячі абонентів у 132 населених пунктах), Харківська область (39,2 тисячі абонентів) та Херсонська область (понад 25 тисяч абонентів). У Київській, Одеській та інших областях також зафіксовано відключення через негоду та технологічні порушення. Енергетики активно працюють над відновленням електропостачання.

Поради щодо захисту техніки та підготовки до можливих стрибків напруги

Українцям радять підготуватися до можливих стрибків напруги, які можуть виникати під час нових відключень. Окрім відключення техніки з розеток, важливо розглянути встановлення спеціальних пристроїв для захисту електрообладнання, зокрема:

  • вимикати електроприлади з розеток: в першу чергу це стосується холодильників, пральних машин, бойлерів та іншої техніки. Їх рекомендується повністю відключати від мережі під час вимкнення світла. Після відновлення електропостачання техніку варто підключати знову через 10-15 хвилин, щоб уникнути стрибків напруги;
  • встановлення реле напруги: цей пристрій допомагає реєструвати значні відхилення напруги та автоматично вимикає техніку у випадку нестабільного електропостачання. Після нормалізації напруги реле подає сигнал на підключення техніки до мережі;
  • стабілізатори напруги та ДБЖ (джерела безперебійного живлення): встановлення стабілізаторів напруги може допомогти стабілізувати потужність у мережі, хоча ці пристрої не мають власних акумуляторів. ДБЖ забезпечують “запас” електроенергії для важливих пристроїв завдяки внутрішнім або зовнішнім акумуляторам.

Очікується, що опалювальний сезон 2024-2025 років буде складним через нестабільну ситуацію в енергетиці та можливі атаки на інфраструктуру. Проте, заздалегідь підготувавшись до можливих проблем, можна мінімізувати їх вплив. Використання зарядних станцій, генераторів, утеплення житла та інші заходи дозволять українцям впоратися навіть із тривалими відключеннями світла.

Як повідомляв OBOZ.UA раніше, українцям варто захистити свою техніку через можливі стрибки напруги під час нових відключень. Бажано не лише вимикати телевізор, холодильник, бойлер та іншу техніку з розеток, а й встановити реле напруги.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *