
В Україні пропонують запровадити квоти на працевлаштування ветеранів: 5% для бізнесу з понад 8 працівниками та 10% для державних органів. Також розглядають систему пільг для роботодавців або фінансові санкції для тих, хто не бере ветеранів на роботу.
Про це розповіла голова парламентського Комітету з питань організації державної влади Олена Шуляк. За її словами, у Верховній Раді триває активна дискусія щодо законодавчого закріплення обов’язкових квот для працевлаштування ветеранів війни.
У зв’язку з різким зростанням кількості військових, які повертаються з фронту, постає потреба у формуванні нової архітектури ринку праці, де ветерани мають стати повноправними й інтегрованими учасниками економічного процесу. На сьогодні у Верховній Раді вже зареєстрованозаконопроєкт №13180, який передбачає, що підприємства, де працює понад 8 штатних працівників, будуть зобов’язані мати не менше 5% ветеранів серед співробітників.
За словами Шуляк, це рішення є лише першим кроком, адже, за словами депутатів, одного лише квотування недостатньо. Потрібно створити стимулююче середовище — не лише вимагати від бізнесу, але й підтримувати його економічно.
“Мій колега пан Гетманцев вийшов з альтернативною ініціативою. Він каже, що цього замало, давайте встановимо квоту для державних органів, особливо митниці, податкової, правоохоронних структур – 10% працівників мають бути ветеранами”. Крім того, обговорюється система фінансового заохочення:
- бізнес, який бере на роботу ветеранів, може отримувати пільги по сплаті ЄСВ, ПДФО;
- ті, хто не виконує вимоги, – будуть “каратись” у вигляді непрямого податку.
За словами голови комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева, механізм, передбачений у законопроекті його авторства, поєднує в собі й обов’язковість квоти, і внесок, який має використовуватися на створення робочих місць для ветеранів, і заохочення у вигляді компенсації ПДФО тим, хто квоту виконує.
В Україні вже зафіксовано понад 1,3 мільйона ветеранів, і ця цифра зростатиме. “Відсутність системного підходу до соціальної адаптації ветеранів може призвести до соціальної напруги”, – зазначила Шуляк. На думку експертів, працевлаштування ветеранів – ключ до стабільності, бо воїни мають стати частиною цивільного життя не на словах, а на ділі — з гідною роботою, стабільним доходом і суспільною повагою.
Зараз законопроєкти перебувають на стадії обговорення. До дискусій уже долучилися профільні міністерства та органи місцевого самоврядування. Очікується також залученняпредставників бізнесу та ветеранських організацій.
Як повідомляв OBOZ.UA раніше, з 2026 року в Україні скасовується щомісячна звітність для ФОПів (фізичні особи-підприємці) – вона не дала жодного позитивного ефекту для бюджету, але створила зайву бюрократію. Підприємці знову звітуватимуть раз на квартал, як і до 2025 року.
Джерело: OBOZ.UA