
Державний Ощадбанк запустив юридичний процес, що веде до нового арбітражу проти Росії. У держави-агресора вимагають компенсацію за збитки на півдні та сході України. Точна сума наразі не озвучується.
Про це офіційно повідомили в Ощадбанку. Ситуацію також прояснив голова Національного банку України (НБУ) Андрій Пишний.
, – пояснив голова НБУ, додавши, що іншим банкам слід звернути увагу на кейс держустанови.
Деталі
- Ощадбанк направив Російській Федерації повідомлення про виникнення спору за Угодою між Україною та Росією про заохочення та взаємний захист інвестицій.
- Причиною спору є втрата значного обсягу майна та неможливість здійснення господарської діяльності на території Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей.
- Збитки були завдані “Ощаду” під час повномасштабної війни – після 24 лютого 2022 року.
- Російська Федерація повинна протягом шести місяців виплатити Ощадбанку “швидку, адекватну та ефективну” компенсацію за всі завдані йому збитки.
- Якщо компенсації не буде, Ощадбанк передасть справу на вирішення міжнародним арбітражним судом (і Пишний, і керівництво банку вважають такий варіант розвитку подій найімовірнішим).
– заявив заступник голови правління Ощадбанку Арсен Мілютін.
Ощадбанк уже вигравав суди проти РФ. Список:
- Перший арбітраж на 1,1 млрд дол. Ощадбанк виграв арбітражну суперечку про компенсацію збитків, заподіяних унаслідок анексії Криму 2014 року – у справі, до слова, було зібрано 30 тис. сторінок доказів загальною вагою 70 кг.
- Арешт активів агресора у Франції. У квітні банк уже зареєстрував арешт на активи Росії у Франції на суму 87 млн євро як частину цієї компенсації.
- Відхилення апеляції РФ. На початку липня-2025 Апеляційний суд Парижа відхилив апеляцію Росії, яка намагалася заморозити процес арешту активів.
, – заявив Пишний.
Як повідомляв OBOZ.UA, з Росією судиться не тільки Ощадбанк. Зокрема, нещодавно “Нафтогаз” почав процес стягнення з “Газпрому” 1,37 млрд дол. Сума включає борг за послуги з організації транзиту газу відповідно до угоди 2019 року, штраф і компенсацію юридичних витрат.
Загалом, як повідомляв президент України Володимир Зеленський, Україна вже виграла арбітражні справи проти “Газпрому” на суму 6,9 млрд дол. Наразі готуються дипломатичні кроки для стягнення цих коштів.
Джерело: OBOZ.UA