
Іран повідомив США про свою готовність прийняти деякі обмеження на збагачення урану, покликані ускладнити розробку атомної бомби. Водночас Тегеран хоче гарантій того, що президент Дональд Трамп більше не вийде з ядерної угоди.
Про це йшлося на першому раунді переговорів Ірану та США, які відбулися минулого тижня в Омані, повідомило 18 квітня агентство Reuters, посилаючись на джерела. У суботу, 19 квітня, планується другий раунд у Римі через тиждень після першого, який обидві сторони охарактеризували як позитивний.
Високопосадовець Ірану на умовах анонімності сказав, що “червона лінія” Тегерана, “встановлена Верховним лідером аятолою Алі Хаменеї”, не може бути порушена під час переговорів.
Ці “червоні лінії” означають, що Іран ніколи не погодиться демонтувати свої центрифуги для збагачення урану, повністю припинити збагачення або скоротити кількість збагаченого урану, що зберігається, до рівня нижче рівня, узгодженого в угоді 2015 року, від якого відмовився Трамп, сказало джерело.
Також, за словами чиновника, Тегеран не вестиме переговори щодо своєї ракетної програми, яку вважає такою, що виходить за межі будь-якої ядерної угоди.
“Під час непрямих переговорів в Омані Іран зрозумів, що Вашингтон не хоче, щоб Іран припинив усю ядерну діяльність, і це може стати спільною основою для Ірану та США для початку чесних переговорів”, – сказало джерело.
Посадовець додав: Тегеран раніше заявив, що готовий співпрацювати з Агентством ООН з ядерної енергії (МАГАТЕ), яке він вважає “єдиним прийнятним органом у цьому процесі”, щоб надати гарантії того, що його ядерна діяльність має мирний характер.
Джерело повідомило, що міністр закордонних справ Ірану Аббас Арагчі повідомив американцям, що в обмін на співпрацю Вашингтон має негайно зняти санкції з нафтового та фінансового секторів Ірану.
Як відомо, Трамп, який відновив кампанію “максимального тиску” на Тегеран 2018 року під час свого першого президентства, відмовився від ядерного пакту 2015 року Ірану з шістьма світовими державами (США, Великою Британією, Росією, Китаєм, Францією та Німеччиною) та знову ввів нищівні санкції.
У минулі роки Тегеран у своїй ядерній програмі постійно перевищував обмеження угоди 2015 року, покликані ускладнити розробку атомної бомби.
Колишній президент США Джо Байден, чия адміністрація безуспішно намагалася повернути пакт 2015 року, не зміг задовольнити вимогу Тегерана щодо гарантій того, що жодна майбутня адміністрація США не відмовиться від нього, пише Reuters.
Як ідеться у статті, Тегеран підійшов до переговорів з обережністю, скептично ставлячись до можливості укладання угоди та з підозрою ставлячися до Трампа, який неодноразово погрожував бомбардувати Іран, якщо той не зупинить свою програму збагачення урану, яку називає мирною.
Хоча і Тегеран, і Вашингтон заявляють, що мають намір продовжувати дипломатичні переговори, їхні позиції з питання суперечки, яка триває вже понад 20 років, як і раніше, далекі одна від одної.
У п’ятницю Іран заявив, що досягнення угоди зі США можливе, якщо Вашингтон “продемонструє серйозність намірів і не висуватиме нереалістичних вимог”.
Головний переговорник США Стів Віткофф у своєму повідомленні в соцмережі X у вівторок заявив, що Іран мусить “припинити збагачення урану”, щоб досягти угоди з Вашингтоном.
Як повідомляв OBOZ.UA, за даними The New York Times, Ізраїль планував атаку на ядерні об’єкти Ірану за допомогою США. Однак, пише видання, Трамп не підтримав пропозиції та зробив ставку на дипломатичні переговори щодо згортання ядерної програми Тегерану.
Джерело: OBOZ.UA