
Іран подав до Міжнародного суду ООН позов проти України, Канади, Швеції та Великої Британії. Позов є апеляцію на рішення, винесене Міжнародною радою організації цивільної авіації” (ІКАО) від 17 березня 2025 року, у рамках розпочатого провадження вищезазначеними державами проти Ірану у межах справи щодо збиття рейсу PS752 авіакомпанії Ukraine International Airlines.
Про це повідомили у Міжнародному суді ООН. У позові Тегеран стверджує, що ІКАО не має повноважень ухвалювати рішення у справі авіакатастрофи МАУ, а процедура голосування в ІКАО була порушена.
Зокрема, Іран вважає, що Рада ІКАО перевищила свої повноваження, розглядаючи цю справу, “у зв’язку з розбіжностями між Іраном і державами Україна, Канада, Королівство Швеція, та Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії”. Також Тегеран ставить під сумнів право Великої Британії брати участь у справі.
Окремо у позові зазначено, що процес голосування у Раді ІКАО начебто був порушений, оскільки два окремі заперечення Ірану були об’єднані в одне і голосувалися як єдине питання. Через це начебо “було порушено принципи справедливості”.
Відповідно, Іран вимагає від Міжнародного суду ООН визнати, що Рада ІКАО не має юрисдикції у цій справі, а Велика Британія не має процесуального права брати участь у розгляді. Рішення Ради ІКАО Тегеран вимагає визнати таким, що не має юридичної сили.
У позові Ірану факт збиття українського цивільного літака названо “ненавмисною помилкою”.
Нагадаємо, що раніше в Ірані звинувачували Україну, Канаду, Швецію та Британію у “переслідуванні політичних цілей та інтересів” через вищезазначений позов до Міжнародного суду ООН.
Як повідомляв OBOZ.UA, п’ять років тому – у січні 2020 року – сталася трагедія, яка вразила світ. Над Тегераном збили пасажирський літак Boeing 737-800 авіакомпанії Ukraine International Airlines (МАУ, Міжнародні авіалінії України). Рейс PS752 прямував із Тегерана в Київ, а потім до Канади. На борту було 176 осіб включно з екіпажем, всі вони загинули. Серед жертв було 11 громадян України.
Раніше у звіті ООН з прав людини вказували, що заяви Ірану щодо причин катастрофи літака рейсу PS752 “Міжнародних авіаліній України” можуть бути навмисне спотворені з метою дезорієнтації світової громадськості.
Джерело: OBOZ.UA