Президент США Дональд Трамп закликав до зниження світових цін на нафту. На його думку, саме через те, що вони, як і раніше, залишаються на досить високому рівні, країна-агресор Росія має можливість продовжувати війну проти України. Справді, цей захід може бути дуже ефективним. Здешевлення нафти до 50 доларів за барель і нижче фактично позбавить Росію прибутку. При цьому розширення ринків збуту не врятує ситуацію. Свого часу саме падіння цін на нафту призвело до розвалу Союзу, а путінська Росія сьогодні ще менш стійка до подібних катаклізмів.
Чи може глава Кремля Володимир Путін відкрити власний гаманець чи гаманці своїх друзів, щоб оплачувати війну в Україні власним коштом, коли державна скарбниця РФ виявиться порожньою? Ні, це неможливо через занадто велику любов кремлівського диктатора до грошей. Ба більше, подібні пропозиції членам його оточення можуть призвести до того, що ті замисляться про усунення вождя.
Таку думку в ексклюзивному інтерв’ю OBOZ.UA висловила російська опозиціонерка Ольга Курносова.
– На Всесвітньому економічному форумі у Давосі Дональд Трамп закликав знизити світові ціни на нафту. На його думку, у такому разі війна в Україні могла б швидко закінчитись. “Поки ціни будуть високими, війна триватиме”, – наголосив він. Водночас у Кремлі заявили, що “не бачать тут нічого нового”, і фактично визнали ці погрози порожніми. Чи вважаєте ви, що справді такий крок, як зниження світових цін на нафту, може суттєво позначитися на агресії Кремля щодо України?
– Безумовно, війна – справа дорога. І те, що у Путіна поки що вистачає грошей на війну, очевидно для всіх. Незважаючи на те, що вже сьогодні російська економіка має певні труднощі. Свого часу, коли впали світові ціни на нафту, розвалився Радянський Союз. У цьому сенсі путінська система набагато менш стійка, ніж радянська. Отже, падіння цін на нафту серйозно підірве його можливості воювати.
– Втім ми бачимо, що Путін має величезні ринки збуту для нафти, зокрема Китай та Індію. Чи може він тільки завдяки розширенню ринків збуту компенсувати втрати в ціні, якщо такі будуть через зниження світових цін?
– Це неможливо просто тому, що вартість видобутку російської нафти є досить дорогою. Це не країни Перської затоки, у яких нафта досить дешева. У разі падіння цін нижче 50 доларів за барель у Росії просто не залишиться прибутку. Відповідно буде вже неважливо, розширювати ринки чи ні – прибутку просто не буде.
Щодо Китаю та Індії, то, безумовно, навіть сьогодні вони не компенсують втрату європейських ринків. Що стосується імпорту газу, то вже можна сказати, що експорт газу в Росії якщо й не обнулився, то відбувається в зовсім іншому обсязі, ніж було раніше. Відповідно, якщо будуть відрізані ще й ринки нафти, то бюджет якщо й не зовсім згорнеться, то зазнаватиме колосальних труднощів. Уже зараз бюджет Росії достатньо дефіцитний.
– Є державний бюджет РФ, а є ще й “бюджет” самого Путіна, його оточення, “веж Кремля” тощо. Чи припускаєте ви, що у крайньому випадку Путін може пустити в хід свої власні капітали для того, щоб мати можливість продовжувати війну проти України?
– Ні, це неможливо. Путін – людина, яка, на відміну від Сталіна чи Леніна, які за всієї їхньої гидоти були насамперед ідеологічно вмотивованими, не є такою. Для нього завжди найважливішими були гроші.
Інша річ, що він вважає сучасних лідерів слабаками. Його головний ресурс сьогодні – це можливість вбивати росіян та не нести за це жодної відповідальності. Але ця можливість у нього є доти, доки він має гроші. Ну а власну кубушку і кубушки своїх друзів він ніколи не розкриє, тому що після цього друзі можуть перестати бути друзями.
– Як ви вважаєте, що сьогодні більш небезпечно для Путіна та його режиму – втрата грошей, про які ми говоримо, чи програш у війні?
– Це пов’язані речі. Тому що, коли будуть втрачені ці гроші, то неможливо буде вести війну в тих масштабах, у яких він її веде сьогодні. Тому йому доведеться якимось чином війну згортати. А це для нього також певні іміджеві втрати. Звичайно, він може спробувати їх компенсувати, але все це буде показувати російським елітам, що, можливо, найкращим для них є якимось чином його позбутися. А це є започаткуванням політичного транзиту.
– За вашими оцінками, що може справити справді сильний вплив на позиції Росії у цій війні, окрім падіння світових цін на нафту?
– Найсильніший вплив – це звільнення Росії від Путіна. І це найшвидший спосіб закінчення війни. А ось як дійти цього, поки що невідомо. Тому всі ходять навколо, але поки що не можуть відповісти на це запитання.
Джерело: OBOZ.UA