Національний банк України ввів ліміти на операції з валютними картами. Обмеження на купівлю коштовностей та операції з нерухомістю запроваджені з 10 вересня.
НБУ встановлює щомісячний ліміт у розмірі 100 тис. гривень в еквіваленті на розрахунки за кордоном з використанням валютних платіжних карток, відкритих українськими банками, на операції з кодами торговця 5094 (коштовне каміння, метали та ювелірні вироби), 5944 (годинники, ювелірні вироби та вироби зі срібла) та 5972 (магазини монет та марок).
“Необхідність у цьому заході засвідчив проведений НБУ аналіз із залученням банків та платіжних систем. Він підтвердив наявність спроб уникнути обмеження на купівлю банківських металів за межами України, встановлене НБУ на період дії воєнного стану”, – йдеться в повідомленні.
Такий ліміт відповідає загальному ліміту, встановленому НБУ для гривневих карток, для розрахунків за кордоном.
Також НБУ обмежив операції з агентами та менеджерами з нерухомістю за кордоном.
Встановлюється щомісячний ліміт у розмірі 500 тис. гривень в еквіваленті на операції з кодом торговця 6513 (агенти та менеджери з нерухомості). Операції з таким кодом використовуються для сплати комісії за управління, оплату за проживання та пов’язаних із цим комісій.
“Ліміт у 500 тис. гривень враховує потреби українців, що перебувають за межами України або подорожують за кордоном, та задовольняє потреби 98% клієнтів банків, що здійснюють зазначені операції. Він дасть змогу запобігти спробам обходити встановлені НБУ обмеження на відповідні операції та уникнути відпливу капіталу з України у значних обсягах”, – йдеться в повідомленні.
Нагадаємо, НБУ з початку війни 24 лютого 2022 року ввів суворі валютні обмеження та заборонив продавати долари для населення. Потім НБУ поступово скасовував ці обмеження, але вони залишаються досить жорсткими.
На ринку зберігається значний структурний дефіцит валюти, який НБУ покриває з резервів за рахунок міжнародної допомоги. За перші 8 місяців центробанк продав на міжбанку 20 млрд доларів, з яких населення купило в банках 7 млрд доларів.
Джерело: РБК Україна