
Граничні ціни на електроенергію, встановлені ще у 2019 році як тимчасовий інструмент, сьогодні фактично перетворилися на бар’єр для стабільної роботи енергосистеми.
Про це заявила голова Підкомітету Верховної Ради з питань енергетичної безпеки Вікторія Гриб.
За її словами, в умовах спекотного літа зростає споживання електроенергії, тоді як частина атомних потужностей перебуває в ремонті, а теплова й гідрогенерація – пошкоджена внаслідок обстрілів. У вечірні години (з 17:00 до 23:00) в системі формується дефіцит, який міг би покриватися за рахунок імпорту. Однак прайс-кепи часто не дають змоги цій електроенергії “заходити” в Україну.
“У такі моменти енергетична система має працювати максимально гнучко. Особливо – мати змогу оперативно імпортувати електроенергію, коли є дефіцит потужностей. Але встановлені граничні ціни часто не дозволяють імпорту “заходити” в українську енергосистему”, – наголосила Гриб.
НКРЕКП вже анонсувала перегляд цінових обмежень у години пікового вечірнього навантаження. На думку народної депутатки, це – правильне рішення, яке дає енергосистемі “запас міцності” й дозволяє уникнути ризиків відключень.
“Це – про запас міцності для енергосистеми, стабільну роботу бізнесу й впевненість, що в найскладніші години відключень світла не буде”, – підкреслила вона.
При цьому перегляд прайс-кепів не означає автоматичного зростання ціни на електроенергію та не стосується тарифів для населення.
“Це не означає автоматичне зростання цін на електроенергію. І важливо – це не стосується тарифів для населення”, – уточнила Вікторія Гриб.
Вона також додала, що неодноразово піднімала це питання на засіданнях Регулятора та публічно – і сьогодні повністю підтримує його кроки у цьому напрямі.
Раніше директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко також заявив, що діюча модель ціноутворення, зокрема наявність прайс-кепів, стримує розвиток комерційного імпорту з Європи.
Джерело: OBOZ.UA