Після початку повномасштабної війни українські правоохоронці заарештували майно й активи більш як на 1 мільярд гривень підприємця з російським паспортом Ігоря Наумця. Але бюджет досі не поповнився за його рахунок; навпаки, за цей час цей бізнес перейшов до рук нового приватного власника в обхід держави.
Відповідне розслідування провели “Схеми“. Вони нагадали, що, за версією слідчих, холдинг Наумця Unigran “свої мільйонні прибутки спрямовував на фінансування повномасштабної агресії РФ і на матеріальне забезпечення окупаційних адміністрацій у Криму та на сході України”.
Наумець, який тепер перебуває під санкціями, – власник українських підприємств із видобутку піску й щебеню (у Житомирській і Київській областях), виробництва тротуарної плитки та компонентів вибухівки для промислових цілей. Журналісти зазначили, що громадськості він здебільшого невідомий, але його добре знають у бізнес-колах.
Власну компанію Наумець заснував у 90-х, вона розрослася у великий холдинг, який, по факту, став монополістом.
Бізнесмен тісно пов’язаний із РФ – там він має нерухомість і там же він розвивав бізнес, пов’язаний із продажем українських корисних копалин і виробництвом будматеріалів. Один із менеджерів Unigran публічно визнавав поставки до Росії та Білорусі.
Наприклад, у 2015 році компанія продала майже 100 вагонів щебеню “Федеральному агентству спеціального будівництва”, яке на той час підпорядковувалося МО РФ і будувало об’єкти для ВПК країни-агресора (у тому числі в окупованому Криму).
Станом на жовтень 2024 року частину фірм Наумця в Росії було ліквідовано. Однак залишилося чотири компанії, пов’язані з його рідними чи наближеними людьми. Вони продовжують сплачувати податки в бюджет агресора.
“Схеми” стверджують, що Наумець (хоча й заперечує це) продовжує через третіх осіб контролювати “Бахчисарайський консервний завод” на т.о. півострові.
У розпорядженні журналістів також є листування підприємця за 2016 рік, яке говорить про його симпатії до РФ.
З України він виїхав за тиждень до початку великої війни, 16 лютого 2022 року, через територію Польщі до Росії. Нині живе у Великій Британії, але періодично літає до РФ.
В Україні проти нього продовжується розслідування за кількома статтями Кримінального кодексу. Після арешту майна Наумець вивів себе з-поміж власників основних своїх компаній.
Закінчилося все тим, що ні арешти, ні санкції не спрацювали: активи отримав новий приватний власник, а не держава.
У кримінальній справі, в рамках якої прокурори наголошували на можливій подальшій конфіскації активів, за рішенням судді Печерського суду Сергія Вовка було знято арешт із майна, а Офіс генпрокурора чомусь відмовився від своєї ж апеляції на це рішення.
На початку 2024 року, через місяць після зняття арешту, частина майна (земельні ділянки, комплекс будівель, спецтехніка, вагони) за заниженою вартістю через ланцюжок фірм перейшла у власність структур Сергія Шапрана. Це броварський бізнесмен, пов’язаний із колишнім прокурором Києва, а нині очільником Одещини Олегом Кіпером.
За версією “Схем”, Шапран і Володимир Соцков – один із менеджерів частини компаній Наумця – створили три нові фірми “Юні Сервіс”, “Юні Люкс” та “Юні Стоун Плент”. Останні і придбали активи Unigran у фірм-посередників.
Як раніше повідомляв OBOZ.UA, щонайменше 621 компанія в Україні незаконно позбулася російських власників, продовжуючи працювати й вигравати державні тендери. Прогалини в законодавстві й відсутність контролю дозволяють російським капіталам безперешкодно виходити з країни.
Джерело: OBOZ.UA