У війні проти України війська Росії продовжують зазнавати значних втрат у живій силі, щоб досягти тактичних успіхів на фронті в західній частині Донецької області. Агресор втрачає приблизно 53 військових на кожен квадратний кілометр захопленої української території, все це руйнує вплив на життєздатність російської економіки.
Так вважають аналітики Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW). За їхніми словами, обмежений резерв робочої сили Росії, ймовірно, не зможе підтримувати цей рівень втрат у середньостроковій перспективі.
Втрати РФ в Україні
Вони навели оцінки Міністерства оборони Британії, яке, посилаючись на дані Генштабу ЗСУ, 5 грудня повідомило, що щоденні втрати особового складу ЗС РФ в Україні досягли нового історичного максимуму. Так, ворог втрачав 1523 солдатів на день у листопаді 2024 року.
Водночас 28 листопада російські війська вперше втратили рекордні 2030 загарбників за один день. А протягом усього минулого місяця, за оцінками аналітиків, путінська армія втратила загалом 45 690 військовослужбовців убитими й пораненими.
Британське Міноборони зазначило, що листопад 2024-го став п’ятим місяцем поспіль, коли російські втрати збільшилися.
“Ми виявили геолокаційні докази, які дають змогу оцінити, що російські війська просувалися зі швидкістю приблизно 27,96 кв. км на день і захопили загалом 839 кв. км в Україні та Курській області РФ за листопад 2024-го”, – підрахували в ISW.
Раніше там повідомляли, що війська Путіна зазнали збільшених втрат у вересні й жовтні 2024 року, а також що російські втрати становили 80 110 окупантів в обмін на приблизно 1517 кв. км завоювань в Україні й на Курщині за ці два місяці.
“Так, російські війська зазнали 125 800 втрат у період інтенсивних наступальних операцій у вересні, жовтні та листопаді 2024 року в обмін на 2356 кв. км завоювань. Або приблизно 53 російські втрати на квадратний кілометр захопленої української території”, – оцінили в ISW.
Як втрати армії вплинули економіку РФ
Офіційні особи США наприкінці жовтня 2024 року підрахували, що поточний рівень вербування Росією чоловіків до армії становить 25-30 тис. новобранців на місяць.
Український військовий оглядач Петро Черник 3 грудня заявив, що міноборони Росії доведеться збільшити щомісячні темпи вербування із 40-42 тис. до 50 тис. новобранців, щоб, за планом Путіна, “захопити частину Донеччини, що залишилася”, зберігши поточний рівень втрат. Його заява припускає, що Росія могла збільшити свої темпи вербування в армію в останні тижні, хоча воно, мабуть, на тисячі солдатів менше щомісячних загальних втрат ЗС РФ, які постійно зростають.
“Прихильність Кремля до збереження ініціативи на фронті в Україні та продовження просування саме на сході створила подвійні вимоги до російського резерву робочої сили. Додаткові зусилля щодо збільшення темпів формування армії ризикують ще більше дестабілізувати економіку РФ, оскільки країна продовжує боротися з нестачею внутрішньої робочої сили і зростаючою інфляцією”, – йдеться у зведенні ISW.
На думку експертів, росіяни можуть або служити у військовій формі проти України, або працювати у внутрішній економіці Росії на війну, але вони не можуть робити і те, й інше одночасно. Кремль навряд чи зможе достатньо задовольнити свої потреби в робочій силі як в армії, так і у внутрішній економіці в найближчому майбутньому, а додаткові місяці інтенсифікованих наступальних операцій в Україні в 2025 році й надалі тільки ще більше посилять дилеми російського ресурсного забезпечення.
Як повідомляв OBOZ.UA, раніше в ISW оцінили, що збільшення Росією витрат на нацбезпеку та оборону в 2025 році потенційно підживить її здатність продовжувати війну проти України. Це також свідчить про тенденцію Кремля уникати ризику стабільності путінського режиму.
Водночас росіяни почали відчувати наслідки витрат війни на собі: процентні ставки в РФ рекордно великі, національна валюта близька до свого історичного мінімуму, там спостерігається дефіцит робочої сили. Все це загрожує банкрутством більшості російських підприємств уже в 2025 році.
Джерело: OBOZ.UA