
Офіційний Київ “на 90%” підтримує пропозиції президента США Дональда Трампа щодо досягнення миру, озвучені цього тижня у Парижі американською делегацією. Принаймні, американські посадовці стверджують, що про це міністр оборони України Рустем Умєров сказав офіційним особам США після переговорів у Франції.
Про це з посиланням на джерела пише американська газета New York Post. За словами співрозмовників видання, вже наступного тижня у Лондоні може бути узгоджене повне та всеосяжне припинення вогню.
Високопоставлений посадовець адміністрації Трампа у п’ятницю, 18 квітня, заявив журналістам New York Post, що Умєров нібито сказав американським офіційним особам, що Київ “на 90%” підтримує мирні ініціативи президента США, представлені в Парижі цього тижня держсекретарем Марко Рубіо та двома спеціальними представниками, Кітом Келлогом та Стівом Віткоффом.
Він додав, що відкритим залишається питання, чи погодиться на ці пропозиції Москва, що досі зривала усі спроби Трампа досягти повного припинення вогню та мирної угоди.
“Наступного тижня в Лондоні ми хочемо прийняти рішення щодо повного та всеосяжного припинення вогню. Намір полягає в тому, щоб провести [обговорення] з росіянами, а потім сказати: “Добре, це ваша найкраща і остаточна пропозиція”, щоб з’ясувати, на чому наполягають обидві сторони. І як тільки ми це зрозуміємо, тоді будуть визначені наступні кроки”, – зазначив співрозмовник видання.
Він переконаний, що Трамп дійсно готовий вийти з переговорів, поклавши при цьому відповідальність на європейських союзників США.
Водночас Київ має свої застереження стосовно умов мирного плану. Більшість з них так чи інакше стосуються того, де саме пройде лінія припинення вогню при заморозці бойових дій.
“Я думаю, що вони частково занепокоєні питанням територій… просто тим, що вони називають “де-юре” і “де-факто”. “Де-факто” означає, що ми визнаємо, що росіяни окупували цю землю, але ми не кажемо, що [Україна] відмовиться від неї назавжди. “Де-юре” означає, що ми визнаємо, що [росіяни] захопили цю землю, і ми більше ніколи її не побачимо”, – розмірковує представник адміністрації Трампа.
Як нагадує New York Post, президент України Володимир Зеленський заявив, що Київ ніколи не визнає, що окуповані Росією території належать Москві. Однак він сигналізував про готовність заморозити бойові дії за поточною лінією розмежування, в умовах, коли РФ окупувала близько 20% територій України.
Тим часом Москву Вашингтон і досі планує переконувати не за допомогою “батога”, а пропозицією чергового “пряника”: за словами посадовця, Віткофф може запропонувати Москві пом’якшення санкцій, а можливо – й розморожування заблокованих активів РФ. Обидва ці питання є важливими для держави-агресорки.
“Але експерти кажуть, що це суперечило б попереднім погрозам Трампа посилити фінансовий тиск на Москву — чого йому досі не вдалося зробити”, – пише видання.
Зокрема, в експертному середовищі вказують на те, що тиску з боку адміністрації Трампа донині піддавалася виключно жертва агресії Україна, тоді як у випадку з агресором справа далі кількох пустих погроз досі не пішла. Що, зрештою, лише посилило у Росії відчуття вседозволеності та спонукало її до збільшення кількості воєнних злочинів проти українців.
“[Трамп] був дуже жорстким щодо українців, припиняючи розвідувальну підтримку та військову допомогу, коли він не відчував, що отримує негайне “так”, домагаючись від українців згоди на припинення вогню. Росіяни продовжують порушувати будь-який режим припинення вогню, під яким вони коли-небудь підписувалися, відмовляються досягти домовленості про припинення вогню на розумних умовах, продовжують завдавати балістичних ракетних ударів і здійснювати атаки безпілотників, які вбивають українських мирних жителів”, – вважає Алекс Пліцас з Atlantic Council.
Непоступливість Кремля та затягування переговорів шляхом висування все нових і нових “умов” та вимог одночасно з продовженням жорстоких ударів по Україні є “ляпасом” особисто Трампу, вважає експерт.
“Все це, по суті, принижує президента Трампа і дискредитує його на міжнародній арені, тому що вони (росіяни. – Ред.) відмовляються від елементарних умов щодо припинення вогню, якого він обіцяв домогтися. Нездатність досягти мети, яку він поставив — миру з першого дня — і відмова від України у розпал російської агресії завдасть удару по репутації як США, так і НАТО”, – додав Пліцас.
На думку експерта, єдиним вірним рішенням для Білого дому була би “розправа” над російським диктатором Володимиром Путіним, який “не ніс жодної значущої відповідальності за свої дії протягом останніх 25 років”.
“Це причина того, що ми продовжуємо спостерігати таку поведінку (з боку Росії), тому, якщо ми не змінимо цю поведінку, ми можемо очікувати, що від Путіна буде більше, а не менше”, — наголосив він.
Наразі, вважає Пліцас, США опинилися на роздоріжжі і можуть стати каталізатором і співучасником майбутніх катастрофічних для безпекової ситуації на Євразійському континенті наслідків.
“Я думаю, що українці показали, що вони віддані мирному процесу; вони вже погодилися на припинення вогню, а люди, які не погодилися, — це росіяни, і якщо так триватиме й США припинять допомогу або військову підтримку Україні в довгостроковій перспективі, це поставило б Росію у вигідне для подальшої агресії в Україні та потенційного захоплення нових територій положення, що було б катастрофічним”, – резюмував експерт.
Нагадаємо, після зустрічі у Парижі держсекретар США Марко Рубіо припустив, що США можуть вийти з переговорів про мир в Україні, бо у них є “інші пріоритети”. Такий розвиток подій, сказав він у розмові з журналістами, можливий у разі, якщо “одна зі сторін” (Росія чи Україна) перешкоджатимуть процесу “мирного врегулювання.
Згодом у CNN дізналися, що стоїть за словами Рубіо про можливе згортання мирних переговорів. За даними видання, держсекретар США просто озвучив позицію самого Трампа, який “не має безмежного терпіння, коли люди стають у позу та грають в ігри”.
Джерело видання зазначило, що Рубіо передавав “розчарування” американського президента тим, що прогрес у справі встановлення миру “не такий, на який він очікував на цей момент”.
Джерело: OBOZ.UA