Садівська Аравія готується з грудня наростити видобуток нафти і таким чином відмовитися від неофіційного цінового орієнтиру $100 за барель сировини. Це може суттєво вдарити по нафтовому прибутку Росії і, відповідно, призвести до урізання бюджету РФ.
Як повідомляє Financial Times, в Ер-Ріяді мають намір відновити виробництво нафти, навіть якщо це призведе до тривалого періоду низьких цін. Варто зазначити, що саме Саудівська Аравія раніше змушувала інших членів клубу ОПЕК+ скоротити видобуток з листопада 2022 року у спробі зберегти високі ціни, йдеться у публікації.
У 2022 році нафта марки Brent в середньому коштувала рекордні за 8 років $99 доларів за барель. Відтоді вартість знизилася через збільшення поставок від виробників, які не входять до ОПЕК (зокрема, США), та слабкого зростання попиту в Китаї. У вересні-2024 середня ціна на Brent склала $73 за барель.
За даними Міжнародного валютного фонду, до бюджету Саудівської Аравії закладено ціну на нафту близько $100 за барель. Наслідний принц Мухаммед бін Салман планує виділити фінансування на низку великих проектів з метою масштабних економічних реформ. Попри це, в Ер-Ріяді вирішили не поступатися часткою ринку іншим виробникам.
На сьогодні Саудівська Аравія взяла на себе велику частину скорочень ОПЕК+, скоротивши власний видобуток на 2 млн барелів на день за останні два роки, що становить понад третину скорочень, здійснених членами організації. Нині королівство видобуває 8,9 млн барелів на добу, що є найнижчим показником з 2011 року, якщо не брати до уваги пандемію коронавірусу та атаку 2019 року на переробний завод державної нафтової компанії в Абкайці.
Відповідно до плану початку скасування скорочень Саудівська Аравія збільшуватиме свій щомісячний видобуток додатково на 83 тис. барелів на добу щомісяця з грудня. Таким чином, до грудня 2025 року обсяги видобутку загалом збільшаться на 1 млн барелів на добу. Відповідно перенасичення ринку нафти може призвести до подальшого падіння її ціни, що може боляче вдарити по бюджетним надходженням до РФ.
Раніше OBOZ.UA повідомляв, що Росія стрімко втрачає прибуток від торгівлі своїм основним ресурсом, що експортується – нафтою. Минулого тижня обсяги постачання російської нафти впали до найнижчого рівня з липня, а дохід від цієї категорії товарів – до мінімуму майже з початку року.
Джерело: OBOZ.UA