Україна припинила транзит російського газу до ЄС, що позбавить Київ близько $800 млн доходів, а Москву – $5 млрд, пишуть цього тижня світові ЗМІ.
Також медіа акцентують увагу на тому, що санкції проти Росії обмежили кількість її ресурсів на війну, проте були не повними і млявими. Не факт, що зможуть переконати Путіна припинити війну.
Окремо західні ЗМІ зосередилися на темі боїв за Покровськ. Пишуть, що росіяни намагаються обійти місто, щоб взяти його в оточення.
Матеріали в іноземних медіа вивчила Gazeta.ua.
“Україна припинила транзит російського газу до Європи”, CNN, США
Україна виконала обіцянку припинити транзит російського газу до Європи через свою територію після того, як 1 січня закінчився термін дії угоди з РФ.
Відмова Києва продовжити угоду була очікуваним, але символічним кроком після майже трьох років війни, і сталася після того, як ЄС різко скоротив частку Москви в імпорті газу.
Президент Володимир Зеленський назвав цей крок “однією з найбільших поразок Москви”. Він звинуватив Москву в “перетворенні енергетики на зброю та в цинічному енергетичному шантажі партнерів” і висловив сподівання, що США збільшать постачання газу до Європи.
Минулого року “Газпром” через скорочення продажів до Європи зафіксував збиток у $6,9 млрд – вперше за 20 років. Це попри всі зусилля збільшити експорт до нового покупця – Китаю.
Україна втратить $800 млн на рік у вигляді плати за транзит з Росії, а “Газпром” близько $5 млрд від продажу газу. Кілька країн Європи, які ще купують російський газ, домовилися про альтернативні маршрути постачання.
Угода, яка закінчилася, становила 5% від обсягу імпорту газу до ЄС. Газ постачався переважно до Австрії, Угорщини і Словаччини. Тепер Європа отримує трубопровідний газ з Росії єдиним маршрутом – газопроводом “Турецький потік”, який пролягає через Туреччину до Болгарії, Сербії та Угорщини.
Керівник відділу енергетики, клімату і ресурсів у Eurasia Group Геннінг Глойстайн каже, що завершення угоди не стало несподіванкою, але очікує, що це спричинить стрибок цін на газ, коли ринки знову відкриються.
Але суттєвого стрибка, який спостерігали під час попередніх скорочень поставок з Росії, не буде, бо імпортери з ЄС давно підготувалися до цього.
Європейська газова інфраструктура достатньо гнучка, щоб постачати газ неросійського походження в Центральну та Східну Європу альтернативними маршрутами.
“Ми виконали домашнє завдання і добре підготовлені до цього сценарію”, – каже міністр енергетики Австрії Леонора Гевесслер, додавши, що енергетичні компанії країни шукали нових неросійських постачальників.
Але прем’єр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що припинення потоків російського газу через Україну матиме різкий вплив на ЄС, але не на Росію. Він раніше стверджував, що припинення угоди призведе до підвищення цін на газ і електроенергію в Європі.
До того, як Росія розпочала вторгнення у 2022-му, вона була найбільшим постачальником газу до ЄС. Євросоюз скоротив частку Росії в імпорті газу з 40% у 2021-му до 8% у 2023-му.
Щоб заповнити прогалину, Європа імпортує величезну кількість зрідженого газу, який можна транспортувати морськими танкерами зі США та інших країн, а також трубопровідного газу з Норвегії. ЄС також збільшив імпорт російського зрідженого газу, щоб обігріти будинки і забезпечити електроенергією заводи, але стикається з власним терміном у 2027 році та планує позбутися залежності від усього російського викопного палива.
“Санкції таки працюють”, The New York Times, США
Тисячі масштабних санкцій наклали десятки країн на російські банки, бізнес та людей після того, як Москва напала на Україну. Тепер, більше ніж через 1000 днів, коли обраний президент Дональд Трамп готується вступити на посаду, очікується, що питання щодо ефективності санкцій переглянуть.
“Я хочу використовувати санкції якомога менше”, – заявив Трамп. Він чітко дав зрозуміти, що політика США щодо України зміниться.
Експерти вважають, що санкції та продовження військової допомоги майже напевно будуть розмінною монетою на будь-яких переговорах з Росією.
Прогнози в перші місяці війни, що економічні обмеження незабаром підірвуть режим Володимира Путіна або перетворять рубль на сміття, не виправдалися. Путін залишається у Кремлі, і його війська завдають тяжкої шкоди Україні та перемагають на полі бою.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Репресії на окупованих територіях і повторення трагедії MH-17: про що пишуть світові ЗМІ
Проте ідея, що санкції можуть швидко покласти край війні, завжди була радше надією, ніж реальною оцінкою, каже російський економіст Сергій Гур’єв, який втік з країни в 2013-му і зараз є деканом Лондонської школи бізнесу.
За його словами, кращим показником успіху є запитання, чи завадили санкції здатності Москви ефективно вести війну. Він та кілька інших аналітиків відповідають, що так.
Після вторгнення Штати, ЄС та їхні союзники зреагували зі швидкістю та масштабом. Вони різко обмежили доступ Москви до глобальної фінансової системи та долара США, обмеживши здатність Росії продавати нафту – її найцінніший експорт.
Західні банки заморозили російські активи на понад $300 млрд. Уряди заборонили купівлю та продаж спектру товарів і послуг, зокрема передових технологій зброї.
“Уявіть собі світ без санкцій”, – каже Гур’єв. У ньому зовнішня торгівля Росії не обмежена, і має доступ до всіх своїх заморожених активів.
“Санкції створили проблеми для Путіна, зменшили кількість ресурсів у його кишені і врятували життя тисяч українців. Без них Росія могла б навіть виграти війну”, – каже він.
Російська економіка відчула тиск. Спіраль інфляції спонукає Центробанк РФ підвищити базову процентну ставку до 21%. Попри величезні витрати уряду на фінансування війни, загальне економічне зростання сповільнюється. Багато продуктів і деталей недоступні, дорожчі, або замінені неякісними копіями.
“Коли Трамп сяде за стіл переговорів з Путіним, санкції стануть цінною фішкою”, – каже віце-президент з зовнішньої політики Київської школи економіки Еліна Рибакова.
Найефективнішими санкціями були ті, що стосувалися глобальної фінансової системи. Долар є найближчим до універсальної валюти у світі. Лише банки Америки можуть проводити операції в доларах. Результатом цього є те, що багато світових фінансових активів, включаючи будь-які доларові рахунки, що належать іноземним державам, підприємствам і особам, знаходяться під цифровим контролем Штатів.
Вашингтон не лише майже перекрив доступ Росії до цієї системи, а погрожував відключити всі банки у світі, які порушують його правила. Це ризик, на який не хочуть йти навіть інституції Китаю.
Вигнання Росії зі SWIFT значно збільшило вартість, складність і час кожного міжнародного обміну, чи то для закупівлі фармацевтичних препаратів і електричного обладнання чи продажу нафти та добрив.
Проте, якщо санкції досягли більшого, ніж деякі могли собі уявити, вони мали менший вплив, ніж багато хто сподівався.
З часом Росія за величезної допомоги Китаю знайшла способи притупити свою уразливість, розширюючи торгівлю з іншими країнами, використовуючи лазівки та обходячи закон.
Китай та Індія поповнили скарбницю Москви, купивши велику кількість російської нафти. Пекін дає Москві доступ до частин зброї, напівпровідників та інших речей, необхідних для війни.
Багато західних товарів, які можна використовувати як у цивільних, так і у військових цілях, потрапили до Росії через країни, які не є учасниками санкцій, наприклад Туреччину та ОАЕ.
Ті, хто применшує цінність санкцій як розмінної монети, стверджують, що західні країни не пішли достатньо далеко або не досить швидко відреагували на зміни умов, щоб посилити тиск на Росію.
Росія змогла далі отримувати величезні доходи від експорту енергоносіїв. Ці гроші допомогли фінансувати її війну проти України.
Згодом Росія розробила додаткові способи обходу санкцій, наприклад, розвиток власного тіньового флоту суден для транспортування нафти. А ЄС все ще купує майже 50% скрапленого газу, який експортує РФ.
Старший науковий співробітник Інституту Петерсона Джеффрі Шотт каже, що Москва змогла продати забагато газу та нафти за зависокою ціною: “Санкції застосовують з однією рукою, зв’язаною за спиною”.
Шотт стверджує, що часткові санкції та часто їх застосування зробили економічну петлю на шиї Росії слабшою, ніж могла б бути.
Проте навіть найцінніші козирі від санкцій можуть не переконати Путіна погодитися на мирне врегулювання, яке також буде прийнятним для України. Єдина оцінка санкцій як розмінної монети, яка дійсно має значення, це оцінка самого Путіна.
“Росія досі не дійшла до Покровська”, Newsweek, США
Росія місяцями веде боротьбу за Покровськ. Київ повідомляє, що найзапекліші бої вздовж лінії фронту точаться в районі на схід від міста.
Покровськ розташований на окраїні Донецької області, яку Росія давно хотіла повністю захопити. Його називають “фортецею” – ключовим для захисту країни на сході та пов’язаним з іншими критично важливими пунктами.
Залишилося менше трьох тижнів до повернення Трампа в Білий дім. Москва і Київ докладають усіх зусиль, щоб зайняти якомога сильнішу позицію перед переговорами.
Деякі офіційні особи в Києві стурбовані, що угода, укладена за посередництва Трампа, може відбутися за рахунок інтересів України.
Західні та українські аналізи показують, що останніми тижнями Росія просунулася на південь від Покровська.
У 2024-му Москва загалом просувалася найшвидшими темпами з початку війни. У деяких звітах у кінці грудня йшлося, що Росія захопила Курахове – місто на південний схід від Покровська.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Спадщина Джо Байдена – невпевнена допомога Україні, яка привела до війни на виснаження
У Покровську “жодних міських боїв” немає, заявив речник угруповання військ “Хортиця” Віктор Трегубов.
“Росіяни не дійшли до околиць міста, але намагаються оточити його через сусідні населені пункти”, – каже Трегубов.
“Все, що зараз є у російських військ, зосереджено навколо Покровська. Замість того, щоб безпосередньо атакувати місто, Росія сподівається обійти його”, – каже він.
Просування Росії продовжиться на сході України, попри обіцянки адміністрації Джо Байдена, що зброя і техніка спішно направляються на передову в Україні.
Джерело: Gazeta.ua