
Президент Володимир Зеленський заявив, що допомога від Сполучених Штатів, яка запланована на цей рік, становить $15 млрд, і така ж сума на наступний. Проте завдяки Інвестиційному фонду відбудови, створеному угодою про надра, заплановані на 2026 рік $15 млрд можна отримати вже цього року. При цьому допомога США буде зарахована як внесок у Фонд.
Про це Володимир Зеленський повідомив під час спілкування з журналістами, передає Укрінформ. “Збільшення допомоги від США: є $15 млрд 2025 року згідно з рішеннями, які були ухвалені Конгресом рік тому. 15 млрд – пакет на 2025 рік і зброя на цю суму. Також є 15 млрд, які вони розбивали на 2026-й. Питання – ці гроші до тебе доходять чи не доходять. І це великі гроші, 30 млрд. Питання – чи можна 2026 року завдяки фонду, тепер уже створеному, чи можна 15 млрд 2026-го наблизити на 2025-й, наприклад, на другу половину, й отримати зброю на 30 млрд 2025 і 2026, але вже зараз”, – розповів Володимир Зеленський.
Зеленський додав, що завдяки угоді про надра американський бізнес може вперше прийти на український ринок. “Я вважаю, що історичність цієї події (підписання угоди про надра. – Ред.) в тому, що американці можуть прийти вперше на український ринок”, – розповів Зеленський.
Він водночас зазначив, що успіх у реалізації угоди буде залежати від бажання Сполучених Штатів Америки. “Маю на увазі, що якщо американський бізнес вирішить серйозно інвестувати – це найкращий варіант. Тому що це для них буде зрозуміло, що це підтримується урядом Сполучених Штатів Америки, і неважливо коли – сьогодні, через 5-10 років. Тобто ця інституція – це довіра. І тому якщо американці будуть бачити в Україні реальний великий простір для інвестування, то я вважаю, що найголовніший крок зроблено… Україна нічого не втратить, і Сполучені Штати нічого не втратять”, – зауважив президент.
Водночас, як заявив заступник міністра економіки – торговий представник Тарас Качка, Україна почне вносити платежі в спільний зі США інвестиційний фонд відбудови не раніше 2030 року. Про це посадовець розповів в ефірі телемарафону “Єдині новини”, зазначає Суспільне.
За його словами, оскільки фонд “багаторічний”, українські внески до нього почнуться щонайменше за три-чотири, а може і п’ять років.
“Тому що йдеться про рентні платежі, які отримує бюджет від видобутку корисних копалин, відповідно до ліцензій, виданих після набуття чинності угодою. Тобто цей горизонт навіть за звичайних мирних умов – три-чотири роки. Очевидно, що платежі будуть не раніше 2030 року. І, власне, у цьому й ідея, що допомогу певну ми отримуємо зараз, але можемо за неї розраховуватись через цей фонд багато-багато років”, – сказав він. Качка підкреслив, що внески України не є платою США, а це внесок, який потім інвестуватиметься в Україну.
Як повідомляв OBOZ.UA, угоду, нагадаємо, було підписано 1 травня у США. З української сторони угоду про корисні копалини зі США підписала міністерка економіки Юлія Свириденко. Меморандум від американців підписав міністр фінансів США Скотт Бессент.
Сторони опублікували документ про корисні копалини та створення спільного інвестиційного фонду. Його ще має ратифікувати Верховна Рада, і стосується він родовищ 57 мінералів. Також у ньому прописано положення про військову допомогу США – вона може стати американським внеском у фонд.
Торговий представник України Тарас Качка також заявив, що в угоді про корисні копалини чітко зазначено, що Україна зберігає свій суверенітет над ресурсами, а всі рішення щодо видобутку ухвалює лише уряд України.
Джерело: OBOZ.UA