У Росії продовжують заявляти, що державі-агресорці не потрібне проведення мобілізації. При цьому фіксується все більше ознак того, що РФ стає все важче поповнювати війська після значних втрат на полі бою.
Щонайменше у грудні-січні заявлені щодобові обсяги набору нових добровольців були меншими за щоденні втрати окупаційної армії. Ситуацію проаналізували в Інституті вивчення війни (ISW).
Аналітики звернули увагу на те, що численні росіійські посадовці продовжують публічно виправдовувати рішення Кремля не проводити відкриту мобілізацію – попри труднощі з поповненням втрат на полі бою.
Зокрема, напередодні голова Комітету Держдуми РФ з оборони Андрій Картаполов заявив, що Росії нібито не потрібно проводити черговий частковий примусовий призов у запас, оскільки Росія зараз має “перевагу” на полі бою.
Його колега по комітету, Віктор Соболєв, заявив, що контракти з міноборони РФ підписали 740 тисяч росіян (ймовірно, додають аналітики, йдеться про весь період після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну). А мобілізація, за словами Соболєва, лише “погіршить ситуацію”, адже на фронт нібито потраплятимуть люди без військового досвіду чи спеціальних навичок.
Третій представник оборонного комітету Держдуми, Андрій Красов, повторив ту ж тезу про “непотрібність мобілізації”, аргументувавши її нібито успішним комплектуванням підрозділів росіійської армії новими кадрами.
“Ці депутати російської Думи, ймовірно, стверджують, що російські показники призову достатні для того, щоб заспокоїти побоювання російської громадськості щодо широко непопулярного можливого нового призову в запас”, – припустили аналітики.
Водночас з’являється все більше ознак того, що Росії стає все складніше набирати достатню кількість новобранців.
“ISW спостерігав за повідомленнями наприкінці 2024 року та в січні 2025 року про те, що місячний рівень набору російських військових, ймовірно, дорівнює або нижчий від кількості, необхідної для заміни місячного рівня втрат у Росії один до одного. ISW також спостерігав за повідомленнями про те, що окремі суб’єкти федерації Росії не виконують свої місячні квоти набору, оскільки громадяни менш охочі добровільно воювати”, – зазначено у матеріалі.
Виправити ситуацію у міноборони РФ вирішили шляхом перекваліфікації деяких хвороб, захворювань і розладів для призовників і осіб, які проходять військову службу за контрактом, відповідний проєкт поправок до чинного законодавства було запропоновано 3 лютого. Згідно з пропозиціями МО РФ, у Росії можуть перекласифікувати сифіліс, гіпертонію, атрофію центральної нервової системи, шкірні захворювання, шизофренію, психотичні розлади, афективні розлади та інші проблеми зі здоров’ям у більш легкі захворювання, які не призводять до позбавлення права на службу.
У російському “Русі свідомих відмовників” вважають, що реалізація пропозицій міноборони РФ ускладнить отримання призовниками звільнень від військової служби за станом здоров’я та процедуру звільнення мобілізованих і військовослужбовців, які підписали військовий контракт.
Нагадаємо, раніше в ISW констатували, що Україна і Росія продовжують технологічну гонку для адаптації ударних можливостей. На думку аналітиків, упроваджувані Україно інновації у безпілотних операціях дадуть українським військам можливість компенсувати кількісну матеріальну перевагу армії РФ.
Джерело: OBOZ.UA