На вимоги Сполучених Штатів до України щодо територіальних поступок президент Володимир Зеленський відповів нагадуванням про Кримську декларацію від 25 липня 2018 року. Її було ухвалено, коли США під час свого першого терміну очолював Дональд Трамп, а президентом України тоді був Петро Порошенко.

Декларацію оприлюднив тодішній очільник Держдепартаменту Майк Помпео, призначений Трампом. І він, будучи головним речником офіційної зовнішньої політики США, у документі підтверджував невизнання російської анексії Кримського півострова та проголошував довгострокову відмову визнання претензій РФ на територію, захоплену силою всупереч міжнародному праву.

Основна суть Кримської декларації:

– Росія, шляхом вторгнення в Україну та спроби анексії Криму в 2014 році, намагалася підірвати основоположний міжнародний принцип, якого дотримуються демократичні держави: жодна країна не може силою змінювати кордони іншої;

– Сполучені Штати знову підтверджують свою політику щодо відмови визнання вимог Кремля зі встановлення суверенітету над територією, захопленою силою всупереч міжнародному праву. Разом із союзниками, партнерами та міжнародною спільнотою Сполучені Штати відкидають спробу Росії анексувати Крим і зобов’язуються зберігати цю політику до відновлення територіальної цілісності України;

– Своїми діями РФ повела себе у спосіб, який недостойний великої держави, та із власної волі ізолювала себе від міжнародної спільноти.

Саме через те, що Трамп і його нова команда суперечать офіційній позиції Вашингтона (зокрема принципам, які Трамп визнавав під час першого терміну), Зеленський 23 квітня опублікував у X (Twitter) текст вказаної декларації.

У дописі президент вкотре подякував партнерам. “Україна завжди діятиме відповідно до своєї Конституції, і ми абсолютно впевнені, що наші партнери, зокрема США, діятимуть згідно зі своїми сильними рішеннями”, – додав глава держави.

Додамо: Кримська декларація з’явилася через десять днів після зустрічі Трампа з Володимиром Путіним у столиці Фінляндії Гельсінкі (16 липня 2018 року). Перед зустріччю республіканець допускав висловлювання, які свідчили про можливість перегляду в майбутньому політики США щодо невизнання спроби анексії Криму.

Тодішній президент України Петро Порошенко називав декларацію Держдепу США історичною, а також характеризував її як “достойну відповідь гібридним провокаціям Кремля”.

“Щиро вдячний адміністрації президента Дональда Трампа за безкомпромісну позицію щодо підтримки територіальної цілісності України в міжнародно визнаних кордонах”, – писав Порошенко.

Він висловлював надію, що ця заява Помпео “позбавить Кремль імперських ілюзій”.

“Хоч би скільки часу минуло, збройна окупація та незаконна анексія частини суверенної держави завершується лише одним – звільненням окупованої території, відновленням територіальної цілісності та компенсацією всіх завданих агресором збитків”, – вважав Порошенко.

У 2025 році в інтерв’ю The New York Times Порошенко стверджував, що переконав Трампа ухвалити Кримську декларацію.

Як раніше писав OBOZ.UA, 25 квітня Дональд Трамп на брифінгові в Білому домі сказав, що йому байдужі умови можливої мирної угоди між Україною та Російською Федерацією. “Послухайте. Я просто хочу, щоб війна закінчилася. Мені байдуже”, – заявив він, відповідаючи на журналістське запитання.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *