У листопаді Україна матиме можливість перетворитися на експортера біометану в Європу, замінивши Росію як постачальник газу. До цього потрібно буде закачати достатньо палива до сховищ та навчити відповідний персонал.
Про це повідомив голова правління ГС “Біоенергетична асоціація України” Георгій Гелетуха. Як повідомляє “Укрінформ“, свій прогноз він пояснив тим, що до кінця 2024 року в Україні планують запуститися 7 біометанових заводів, але ще треба ще навчити персонал та місяць заповнювати сховища.
Два українські біометанові заводи виробляють зріджений біометан і не потребують підключення до ГТС. Решту підключатимуть до газових мереж, два з них вже мають договори на підключення.
Експерт також зазначив, що прийнятий на підписаний закон про митний контроль та оформлення біометану, передбачає, що газ спочатку потрібно місяць закачувати у газосховища. Для цього виробники біометану повинні навчитися працювати із платформою ОГТСУ та розібратися із механізмами газового ринку.
“Думаю, це займе певний час. Потім виробники біометану будуть місяць закачувати газ. Думаю, у листопаді хтось уже накопичить партію біометану й буде готовий її експортувати”, – наголосив Гелетуха.
Загальна потужність всіх біометанових заводів, які планують розпочати роботу, можуть виробляти 111 млн кубометрів газу на рік. Ті два заводи, які найбільш готові до початку роботи, можуть виробляти загалом 6 млн кубометрів біометану на рік.
Експерт зауважив, що наразі рано робити прогнози на 2025 рік щодо розвитку біометанового виробництва, адже потенційні інвестори чекатимуть на перші результати експорту біометану.
Раніше OBOZ.UA вже повідомляв, що український біометан зможе вийти на ринки Європи завдяки змінам до Митного кодексу України, що сприятиме розвитку відновлювальної енергетики та зменшенню залежності Європи від імпорту газу з Росії. Крім того, використовуватимуться ті самі трубопроводи, якими раніше транспортувався російський природний газ.
Потужний аграрний сектор України має потенціал виробляти біометан у великих кількостях із відходів сільськогосподарського виробництва, що забезпечить стабільне постачання цього виду палива. Це дозволить Україні використовувати свій потенціал для виробництва відновлюваних джерел енергії, а Європі – зменшити залежність від російських викопних енергоносіїв.
Джерело: OBOZ.UA