Увечері, 31 січня, країна-агресор атакувала ракетами центр Одеси. Після удару загалом було пошкоджено 19 історичних пам’яток. І навіть славнозвісний улюбленець росіян та “руського миру” Олександр Пушкін постраждав через цю атаку.
Про це написав мер міста Геннадій Труханов. Він оприлюднив список декількох постраждалих від обстрілу історичних пам’яток.
“31.01.2025 року об’єктом ракетної атаки знову став “Історичний центр Одеси”, внесений до списку всесвітньої спадщини UNESCO”, – повідомив мер міста Геннадій Труханов.
Він додав, що значних руйнувань, масштаб яких ще не встановлено, зазнала будівля готелю “Брістоль” – однієї з найвиразніших архітектурних споруд центральної частини міста.
Внаслідок потужної вибухової хвилі також постраждали довколишні історичні будівлі. Спочатку було повідомлено, що різного ступеня пошкоджень зазнали близько 15 пам’яток культурної спадщини.
Але пізніше Труханов розповів, що спеціалісти вже закінчили обстеження усіх пошкоджених памʼяток архітектури в історичному центрі міста. Усього 19 памʼяток архітектури отримали ушкодження різного ступеня.
“Маємо вже реакцію від UNESCO, та чекаємо найближчим часом місію в Одесі”, – йдеться в повідомленні Труханова.
Основні пошкодження — вибиті віконні шибки та зміщене столярне заповнення. Серед постраждалих об’єктів дві пам’ятки національного значення:
– Філармонія (Нова Біржа);
– Будинок Вучині (вул. Італійська, 19).
А також два музеї:
– Музей західного та східного мистецтва.
– Філія Літературного музею (Будинок Сікара)
Також суттєвих пошкоджень зазнали вітражі та автентичне столярне заповнення великих вікон із півциркульним завершенням у будівлях Союзу архітекторів України та банку “Порто-Франко”.
“Найціннішою з архітектурної та соціальної думки серед пошкоджених будівель є Філармонія (Нова Біржа). Вибухова хвиля вибила автентичне столярне заповнення головного парадного входу, пошкодила вітражі та внутрішнє оздоблення приміщень. Вплив атаки на стан основних конструкцій оцінять фахівці після додаткового обстеження”, – додав чиновник.
Труханов зазначив, що з 2023 року будівля Філармонії перебуває під посиленим захистом ЮНЕСКО відповідно до Другого протоколу 1999 року до Гаазької конвенції 1954 року “Про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту”.
Нагадаємо, наприкінці минулої доби, 31 січня, стало відомо, що Росія вдарила балістикою по історичному центру Одеси. Постраждали щонайменше семеро людей, руйнувань зазнав готель.
Унаслідок вибухів у приміщеннях низки історичних памʼяток, зокрема літературного, історико-краєзнавчого, археологічного музеїв та музею західного та східного мистецтва, а також у філармонії наявні вибиті вікна та пошкодження фасадів.
Серед ночі загарбники вдарили по Запоріжжю. Ворожі “Шахеди” (а їх на місто росіяни спрямували 18) пошкодили навчальний заклад, 14 багатоповерхівок та біля десяти приватних будинків, автомобілі. Також були знеструмлені понад 400 абонентів. Про постраждалих не повідомлялося.
Вже вранці окупанти атакували “Шахедами” один з районів Харкова, поціливши по житловій забудові. Відомо про загиблу жінку, п’ятеро людей отримали поранення.
А у Полтаві ворожий удар зруйнував цілий під’їзд багатоквартирного будинку. Наразі відомо про дев’ятьох загиблих і десятки поранених. На місці досі тривають аварійно-рятувальні роботи.
У цих містах, а також на Сумщині під час останньої атаки Росія вбила шістьох людей, ще щонайменше 16 українців отримали поранення, заявив президент України Володимир Зеленський.
Джерело: OBOZ.UA