
Російська окупаційна армія, порушуючи Женевську конвенцію, продовжує використовувати хімічну зброю проти українських захисників. До того ж військовослужбовці зазначають, що випадки застосування хімічної зброї російськими військами – не поодинокі інциденти, а системна практика.
Британський журналіст авторитетної лондонської газети The Times Максим Такер досліджує подібні воєнні злочини окупантів. Про це повідомляє Національна спілка журналістів України.
У рамках масштабного розслідування застосування російськими військами забороненої хімічної зброї проти українських захисників британський журналіст відвідав позиції 65-ї окремої механізованої бригади “Великий Луг” для збирання доказів та свідоцтв про військові злочини РФ.
Українські бійці поділилися з журналістом, що путінські війська використовують хімічні речовини переважно для виявлення українських позицій. Отруйні гази змушують військових залишати укриття, після чого по них завдають ударів артилерією чи дронами. За словами начальника пресслужби 65-ї окремої механізованої бригади, такі засоби “викурювання” українських бійців із укриттів ворог застосовує практично щодня. На жаль, не всі випадки можна підтвердити документально та з належними доказами. Але за місяць кількість випадків застосування хімзброї сягає 50.
Крім того, захисники кажуть, що важливо розмежувати різні типи хімічних речовин, які використовує ворог. Адже часто військовослужбовцям доводиться стикатися з серйознішими речовинами, ніж перцева суміш.
Під час візиту до бригади британський журналіст Такер особисто поспілкувався з військовими, які постраждали від дії хімічних речовин. Один із бійців із позивним “Фартовий” розповів про серйозні наслідки ураження, що спричинили госпіталізацію. Захисник розповів, що у нього тиждень трималася температура 40 градусів і він кашляв кров’ю.
Українські бійці розповіли у журналістському розслідуванні, що на полі бою неможливо оперативно визначити конкретний тип уражаючої речовини. Тому медикам важко підібрати постраждалим антидот.
Крім того, тривожним є факт, що росіяни використовують не лише старі радянські запаси хімічних речовин, а й нещодавно виготовлені хімічні боєприпаси. Захисники констатують, що це підтверджує той факт, що росіяни виробляють хімічні боєприпаси, заборонені Женевською конвенцією саме зараз.
Єдиними доступними засобами захисту від хімічних атак є протигази. Проте ефективність таких засобів захисту обмежена, оскільки без знання конкретної речовини неможливо застосувати відповідні антидоти.
Журналіст Максим Такер каже, що збирання доказів використання хімічної зброї – складний та тривалий процес. Для підтвердження кожного випадку хімічної зброї необхідно зібрати фізичні докази, коли вдається винести залишки або фрагменти гранати, або гранату з маркуванням, що це отруйні хімічні речовини.
Під час візиту до бійців Такер ретельно документував усі свідчення: фотографував медичні документи постраждалих, оглядав вилучені фрагменти хімічних боєприпасів, знімав військових у протигазах як радянських, так і сучасних.
Як повідомляв OBOZ.UA, 10 квітня в ДСНС зазначили, що країна-агресор РФ почала застосовувати дрони, які розкидають вибухонебезпечні предмети. Подібні знахідки у вигляді капсул були виявлені у Києві.
За даними Центру протидії дезінформації, в одному з російських дронів було виявлено капсулу з CS – концентрованою бойовою високотоксичною речовиною подразнюючої дії. За словами фахівців, ворог оснастив БПЛА отруйною речовиною з метою ураження людей.
Джерело: OBOZ.UA