У ІІІ кварталі 2025 року українські банкіри очікують зростання попиту населення як на іпотеку, так і на споживчі кредити. Банки планують і далі пом’якшувати кредитні стандарти.

За даними опитування у ІІ кварталі попит населення зріс як на іпотеку, так і на споживчі позики. Фактором зростання попиту на споживчі кредити респонденти назвали кращі споживчі настрої.

А зростання заощаджень домогосподарств та доступ до кредитів від інших банків, за оцінками опитаних фінустанов, знижували попит на споживчі позики.

Попит на іпотеку, на думку низки банків, підживлювався оптимістичними перспективами ринку нерухомості та ліпшими споживчими настроями. Окремі великі фінустанови відзначили те, що конкуренції з боку інших банків не було, що підвищувало попит населення на їхні іпотечні продукти.

Умови кредитування

У квітні – червні 2025 року банки і далі пом’якшували кредитні стандарти як для іпотеки, так і для споживчих позик. Така тенденція тривала вже п’ять кварталів поспіль.

Як і в попередньому опитуванні, на пом’якшення стандартів споживчих позик впливала активна конкуренція між банками та небанківськими фінустановами. Ліпші перспективи ринку нерухомості сприяли пом’якшенню стандартів для іпотеки.

Поточне опитування про умови банківського кредитування проводилося з 16 червня до 7 липня 2025 року серед кредитних менеджерів банків. Відповіді надали 26 фінансових установ, частка яких у загальному обсязі активів банківської системи становить 96%. Результати опитування відображають думку респондентів і не є оцінками чи прогнозами Національного банку.

Кредитування населення в Україні

За даними НБУ, в Україні співвідношення всіх валових кредитів населенню та ВВП становить лише 3,4%, а незабезпечених кредитів – 2,8%. Воно в рази нижче, ніж у європейських країнах.

Пожвавлення кредитування пов’язане зі стійким зростанням споживчого попиту. Водночас кредитні ресурси роблять дуже незначний внесок у підтримання споживання населення. Приріст портфеля, тобто додаткове залучення кредитів населенням, зараз еквівалентний лише 1% річних споживчих витрат домогосподарств. Водночас користування кредитними картками під час здійснення покупок вже стало звичною практикою.

За даними НБУ, в Україні фактично відсутня ринкова іпотека. Близько 95% кредитів на житло видається за програмою єОселя за кошти платників податків.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

Джерело: РБК Україна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *