Військовозобов’язані, які мають право на відстрочку від мобілізації, можуть офіційно оформити її відповідно до порядку, визначеного постановою КМУ №560. Для цього необхідно особисто подати та зареєструвати заяву про надання відстрочки разом із документами, що підтверджують це право.
Однак у деяких випадках комісія може неправомірно відмовити у задоволенні заяви і в такій ситуації важливо діяти без зволікань. Про те, як оскаржити відмову розповіла юристка Білоцерківської ГО “Правова єдність” Олександра Щербина.
Відмова у наданні відстрочки від мобілізації є поширеною проблемою, з якою стикаються багато українців, й іноді такі випадки суперечать законодавству. Однак кожен має право на справедливий розгляд своєї справи, незалежно від причини — навчання, сімейних обставин чи стану здоров’я.
Для оформлення відстрочки військовозобов’язаний повинен особисто подати заяву разом із необхідними документами до територіального центру комплектування.
За словами юристки, якщо ТЦК та СП відмовляють у відстрочці особі, яка має на неї право, є два способи розв’язання цієї проблеми:
Позасудове оскарження
Необхідно подати скаргу до Міністерства оборони або керівника Центру комплектування та соціальної підтримки. У заяві, складеній у довільній формі, вкажіть свої контактні дані, опишіть суть порушення чи неправомірні дії та додайте підтверджуючі документи: ваші права на відстрочку, письмову відмову ТЦК та СП, свідчення очевидців тощо.
Судове оскарження
Для цього потрібно звернутися до адміністративного суду. Зберіть усі необхідні докази: копії документів, що підтверджують ваше право на відстрочку (повістки, рішення ТЦК та СП, медичні довідки), письмову відмову чи свідчення свідків. Це допоможе аргументувати вашу позицію в суді.
Наступним етапом є складання позовної заяви, у якій потрібно детально викласти обставини справи, зазначивши місце, дату подій і назву відповідного адміністративного органу.
Зазвичай адміністративний позов можна подати протягом шести місяців із моменту, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Водночас у певних випадках цей термін може бути продовжено або скорочено.
Як повідомляв OBOZ.UA, вже до кінця лютого наступного року в застосунку “Резерв+” з’явиться нова послуга – електронне направлення на військово-лікарську комісію. Таким чином, можна буде уникнути кількох відвідувань ТЦК та черг, аби отримати один документ.
Раніше повідомлялося, що в Офісі президента Володимира Зеленського відреагували на чергову хвилю інформації про зниження мобілізаційного віку до 18 років. Радник глави держави запевнив, що це питання на сьогодні не розглядається.
Джерело: OBOZ.UA